Subota 28.01.2012.
11:20
B92

"Bolje i nuklearka nego škriljci"

Foto: Arhiva
 

Ovih dana u gradu na Moravici održan je i inicijativni sastanak za formiranje Ekološkog udruženja protiv eksploatacije škriljaca (Eko-Al).

Plaše građane

"Za ovaj projekt biće izrađena i ekološka studija, kada se uđe u proces, a mi smo na samom početku. Ni Aleksinčani niti bilo ko drugi neće ostati uskraćen za informacije kada je u pitanju zaštita životne sredine, a verujem da će pomenuta studija demantovati sve one koji sada bezrazložno plaše građane", kaže ministar Oliver Dulić. Slično tvrdi i njegov državni sekretar, Zlatko Dragosavljević, koji kaže, da je strah posledica nepoznavanja tehnologije koja postoji u svetu i da među ljudima koji sebe nazivaju ekspertima ima mnogo paušalnosti i demagogije.

Ovo udruženje, kako je istaknuto na skupu, namerava da žiteljima opštine predoči ekološke posledice koje bi mogle da budu izazvane eventualnom eksploatacijom i preradom uljnih škriljaca.

Dvadesetak Aleksinčana okupljenih tom prilikom složilo se da je ekološko udruženje neophodno i zbog niza drugih problema i da je Aleksinac trenutno na raskrsnici "sa koje lako može da krene u potpuno uništenje“.

"Ne postoji čista tehnologija za preradu uljnih škriljaca i tako nešto zbog zakonskih normi, ne bi bilo izvodljivo nigde u Evropi, pa je pitanje i do kada će Evropska unija dozvoljavati Estoniji da se bavi preradom", kaže mr Ivan Janjić sa Fakulteta zaštite na radu u Nišu i jedan od učesnika sastanka.

On dodaje da je "to najprljavija i najopasnija tehnologija. Inicijatorima ove ideje se strašno žuri, pa se postavlja pitanje, zašto baš sada".

Na prvom okupljanju pristalica protiv eksploatacije škriljaca takođe je istaknuto da Srbija jednostavno nema stručnjaka za tehnologiju prerade tog energenta.

"Prerada škriljaca ugrozila bi i mnogo šire područje sve do Kruševca, Sokobanje i Niša, a u dogledno vreme i sav Crnomorski sliv, a o Moravici i Bovanskom jezeru da ne govorim. Zvuči paradoksalno, ali ekološki gledano, bolje je izgraditi i nuklearku u blizini, nego pokrenuti preradu škriljaca", tvrdi Janjić.

Nedavno su završeni i poslednji istražno-bušački radovi na lokaciji Dubrava kod Aleksinca, koji su potvrdili rezerve škriljaca od 2,2 milijarde tona, a odmah je usledila i odluka Vlade Srbije o raspisivanju tendera za izbor savetnika za izbor strateškog partnera za eksploataciju pomenutog energenta.

2024 © - Vesti online