Petak 27.01.2012.
16:22
Blic

Ministarstvo kreše prava zaštitnika

Takav zahtev, iznet u formi mišljenja na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštitniku građana, potpisao je u ime pomenutog resora državni sekretar Slobodan Homen pre nedelju dana, tačnije 19. januara, saznaje ''Blic''.

Saša Janković

Prema Homenu, odnosno Ministarstvu pravde, tekst nacrta zakona trebalo bi dopuniti odredbom koja bi glasila: ”Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda, sudova, javnih tužilaštava, Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaštva”.

Obrazlažući stav da bi ombudsmanu trebalo uskratiti pravo i obavezu da ubuduće kontroliše i rad VSS-a i DVT-a, čelnici Ministarstva pravde su napisali: ”Na taj način bi se otklonile nedoumice u praksi o tome da li zaštitnik građana može da kontroliše rad VSS i DVt. Po našem mišljenju, zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše ova dva organa, imajući u vidu važeću odredbu... prema kojoj on, između ostalog, nije ovlašćen da kontroliše rad sudova i javnih tužilaštava, i ustavni položaj VSS, odnosno DVT”, piše dalje ''Blic''.

Taj list dodaje da je mišljenje o sužavanju nadležnosti ombudsmana Ministarstvo pravde iznelo nekoliko dana pošto je ombudsman Saša Janković, na pritužbu Društva sudija Srbije, upozorio da VSS ne može više da funkcioniše u krnjem sastavu i zatražio da sve odluke donete u nepotpunom sastavu budu poništene.

Beogradski list podseća da se posle Jankovića oglasio i Vensan Dežer, šef misije EU u Srbiji, jasno stavljajući do znanja da je zabrinut zbog stanja u VSS-u, a sličan stav izneo je i portparol evropskog komesara Štefana Filea, dok je gotovo u isto vreme Evropski parlament u nacrtu rezolucije o Srbiji takođe napisao da je zabrinut “zbog preostalih nedostataka u procesu razmatranja žalbi neizabranih sudija i tužilaca, uključujući i kršenje procedure i standarda”, a Evropska komisija je poslala u Beograd svog predstavnika da proveri šta se dešava sa VSS-om.

U nacrtu rezolucije o Srbiji posebno stoji da Evropski parlament pozdravlja rad zaštitnika građana i da traži od vlasti u Srbiji da mu obezbede veću političku i drugu podršku.

Ministarstvo, prma pisanju ''Blica'', takođe protivi da se u izmene i dopune Zakona unese odredba po kojoj bi mandat zaštitnika ubuduće trajao sedam godina, s mogućnošću da istu funkciju obavlja u još jednom periodu. ”Mišljenja smo da obavljanje bilo kakve javne funkcije, pa i funkcije zaštitnika građana, odnosno njegovih zamenika, u trajanju od 14 godina nije primereno”, piše u mišljenju Ministarstva.

Ovakav stav Ministarstva iznenađuje s obzirom na činjenicu da se sudije i tužiocu biraju doživotno na svoje funkcije, sudije Ustavnog suda na devet godina sa mogućnošću reizbora, a mandat poverenika za informacije traje sedam godina i može biti ponovljen.

Isto ministarstvo, prema navodima ''Blica'', protivi se i odredbi po kojoj je Vlada dužna da blagovremeno dostavlja ombudmanu na mišljenje predloge zakona jer smatra da je posao Vlade da uredi kome će dostavljati predloge zakona.

2024 © - Vesti online