Kapetan ''Koste Konkordije'' nije bio drogiran
Rezultati analiza uzoraka kose i urina Sketinija "nesumnjivo su negativni", rekao je njegov advokat Bruno Leporati. Prema novim detaljima iz istrage o kojima piše list Korijere dela sera, Sketino je odmah po udaru o stenu obavešten da je "situacija veoma ozbiljna" i da posada "više nema kontrolu nad brodom", ali je uprkos tome odlučio da odloži naredbu o hitnom iskrcavanju.
To su policiji rekli članovi posade koji su se 13. januara nalazili na "Konkordiji", a neki od njih i u komandnoj sobi. Jedna od oficira Silvija Koronika rekla je policiji da je u trenutku približavanja ostrvu u društvu kapetana bilo nekoliko osoba koje su
glasno razgovarale i Sketinu postavljale pitanja o Đilju, što je omelo njegovu pažnju.
Dok je među putnicima Konkordije rasla panika, a situacija polako izmicala kontroli, Sketino se uputio u svoju kabinu po svoj računar, kako je i sam priznao tokom saslušanja. To podstiče sumnje da je kapetan odneo važne podatke za istragu budući da je njegov računar nestao u nesreći.
Kapetanje je priznao da je otišao u kabinu da bi spasao važnu dokumentaciju, ali je naveo i da je brod bio toliko nestabilan da se oko njega "sve rušilo i padalo mu na glavu", pa nije uspeo da dođe do komjutera, a jedva je i spasao "živu glavu". Korijere je preneo i izjave nekih svedoka koji su kasnije videli Sketina kako na obali, dok su se na brodu još nalazile stotine putnika, predaje laptop nepoznatoj ženi za koju se pretpostavlja da je advokat i koja je ubrzo nestala.
Koronika je u istrazi govorila i o dramatičnim trenucima koji su usledili po udaru o stenu.
"Vladala je užasna pometnja, pokušavali smo da utvrdimo koliko nivoa je potopljeno, a koliko i dalje funkcioniše. Kapetan je posle dva minuta pozvao hostese i rekao im da obaveste putnike i posadu da je situacija pod kontrolom i da mogu da budu mirni. Uprkos tome, ubrzo smo shvatili da nad brodom nemamo kontrolu i da njime ne može da se upravlja", kazala je Koronika.
Iz kapetanije Čivitavekje pitali su da li ima problema, a kapetan je naredio da se odgovori kako se radi samo o "nestanku struje i da pomoć nije potrebna", dodala je ona. Ista saradnica Sketinija potvrdila je i da je kapetan s još nekoliko članova posade napustio brod pre nego što su svi putnici iskrcani sa njega.
"Bacila sam se u vodu sa još tridesetak osoba, kada je brod počeo da se jako naginje na desnu stranu. Plivajući sam stigla do obale, a tamo su među ostalima bili i najbliži saradnici Sketinija i drugi članovi posade, koji su bili suvi i koji su mi ispričali da su na obalu stigli čamcem za spasavanje", kazala je Koronika.
Korijere prenosi i da bi uskoro u svojoj zemlji trebalo da bude ispitana i 25-godišnja Moldavka Domnika Čermotan, o čijem su prisustvu na "Konkordiji" u društvu Sketina italijanski mediji prethodno izveštavali. Sketini je neposredno pred udar broda o stenu viđen u društvu te devojke, a pošto je utvrđeno da njenog imena nema na listi putnika "Konkordije", pretpostavlja se da je na kruzeru boravila kao gost
kapetana.
Devojka je u intervjuu za jednu moldavsku televiziju, dva dana posle nesreće, branila kapetana tvrdeći da je kobne večeri spasao živote brojnih putnika.
Sketino je u saslušanju izjavio da je ta devojka "prijateljica" i da nije bila za komandnoj kabini u trenutku približavanja Đilju "jer on tamo nikoga ne pusta".
Domniki Čermotan se, međutim, posle toga izgubio svaki trag, a neki njeni rođaci obratili su se medijima navodeći da danima ne mogu da stupe u kontakt s njom. Do sada su pronađena tela 13 žrtava, a za još više od 20 osoba se i dalje traga. Prema novim saznanjima, pretpostavlja se da su se na brodu nalazile i neki neprijavljeni putnici, pa broj nestalih ne može s preciznošću da se utvrdi.