Vekarić: Tužilaštvo BiH se ruga žrtvama
"Imamo obrazloženje da se protiv 14 osoba koje je pod istragu stavilo samo Tužilaštvo BiH odustaje od istrage, a opet da se istraga nastavlja", rekao je Vekarić za "Pres" i pojasnio da je reč o onima koji su izdavali naređenja "dejstvuj po koloni", "izvedi ih napolje"...
On je napomenuo da je sporazum o ustupanju dokaza koji je BiH odbila da potpiše sa Srbijom u Briselu bio mogućnost da srpski tužioci kolegama iz BiH predstave šta imaju od dokaza.
"Očigledno da međunarodnom tužiocu - koji nema trake koje mi imamo, preživele svedoke čije izjave mi imamo i brojne materijale koje govore o zločinu u Dobrovoljačkoj ulici - nije stalo do istine i pravde, već samo do komforne političke odluke koja relaksira njegov položaj u BiH", ocenio je Vekarić.
On smatra da je na ovaj način najveća šteta nanesena BiH, te da se ljudi iz Republike Srpske s pravom sada pitaju: da li je pravda selektivna, zašto nije potpisan sporazum?
Komentarišući činjenicu da je nedavno u Republici Srpskoj u dvorani "Borik" u kojoj je bio celi državni vrh pronađeno oružje, te informacije u medijima o ugroženoj bezbednosti predsjednika Srbije Borisa Tadića, Njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, Vukčević je rekao da svaka pretnja mora biti ozbiljno shvaćena, da je oružje pronađeno na mestu gde su bili patrijarh i dva predsednika i da je to zvono za uzbunu.
Vekarić je naglasio da je ljudski zabrinut za zdravlje lidera radikala Vojislav Šešelja, s obzirom na zabrinjavjuća iskustva iz Haga.
"U Sheveningenu su dvojica optuženih izvršili samoubistvo, Dokmanović i Babić, Slobodan Milošević je umro u pritvorskoj jedinici, a Šešelju se zdravstveno stanje pogoršalo. Ratko Mladić takođe ima velike zdravstvene prbleme. Da li možete da zamislite šta bi ostalo od kredibiliteta Haškog tribunala da se Šešelju nešto desi u pritvorskoj jedinici? Koga biste posle toga mogli da ubedite da u Sheveningenu ne postoji neka zla namera, zavera ili šta već", rekao je Vekarić.