Četvrtak 19.01.2012.
14:34
Vestionline

Lažni kamen špijunirao Ruse

Nekadašnji savetnik bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, Džonatan Pauel, izjavio je za Bi-Bi-Si da je taj incident bio "veoma neprijatan".

On je dodao da je očigledno da su Rusi znali za to već izvesno vreme, ali da su to "čuvali za određenu političku priliku". U januaru 2006. godine u izveštaju koji je prikazala ruska televizija navedeno je da postoji dokaz da Britanci koriste elektronsku špijunsku opremu sakrivenu u lažnom kamenu i tako razmenjuju informacije.

Britanski agenti su prolazeći pored lažnog kamena slali informacije iz svojih prenosnih računara, a osoblje ambasade preuzimalo je ostavljene podatke na istovetan način.

Diplomata koji je instalirao link za razmenu informacija bio je Kristofer Pirs, a zajedno sa špijunom po imenu Mark Do navodno je bio odgovoran i za finansiranje nevladinih organizacija u Rusiji.

U izveštaju je navedeno da je skandal "diskreditovao dobru ideju nevladinih organizacija", dok su Britanci izrazili "zabrinutost i iznenađenje" zbog takvih optužbi i optužili Kremlj za napad na NVO.

Mesec dana pre nego što je izveštaj javno objavljen, Moskva je uvela novi pooštren zakon o kontroli NVO, što je naišlo na kritike, a ruska Federalna služba bezbednosti je informacije o špijunaži pustila u javnost posle propalih pokušaja da diskretno reši problem sa britanskim kolegama.

Ruski premijer Vladimir Putin tada je rekao da su registrovani pokušaji tajnih službi da iskoriste nevladine organizacije.

"Nevladine organizacije finansiraju se kroz tajne službe i niko ne može da porekne da tu nešto nije u redu", rekao je tada Putin.

On je dodao da je cilj novog zakona zaustaviti strane sile da se mešaju u unutrašnja pitanja Rusije. Zanimljivo je da je tadašnji britanski ambasador u Moskvi Toni Brenton rekao da su sve njihove aktivnosti sa nevladinim organizacijama sasvim javne i ispravne.

"Sve aktivnosti i informacije su na našem veb sajtu, sume novca, projekti", rekao je on.

2024 © - Vesti online