Britanija optužila Argentinu za kolonijalizam
Ove godine navršava se 30 godina od Foklandskog rata, koji je izbio posle invazije Argentine na Foklandska ostrva. Većina stanovnika Foklanda žele da se zadrži britanska uprava, a 14. juni obeležava se kao Dan oslobođenja u prestonici Port Stenliju.
Britanski poslanik konzervativac Endru Rosindel rekao je da su akcije Argentine "za svaku osudu" i apelovao da Kameron "podseti Argentinu da su izgubili rat na Foklandima".
Kameron je odgovorio da je od apsolutne važnosti da je budućnost Foklandskih ostrva u rukama naroda koji tamo živi. "Sve dok oni žele da ostanu deo Ujedinjenog Kraljevstva i britanski to im se treba omogućiti", rekao je Kameron.
On je dodao da ono što Argentinci govore u poslednje vreme više liči na kolonijalizam jer ti ljudi žele da ostanu pod britanskom upravom, a Argentinci žele da oni urade nešto drugo".
Kameron je rekao da želi da osigura da su "odbrana i sve drugo u redu" zbog čega se i sastao Nacionalni savet bezbednosti. Njegov portparol je kasnije rekao da je sastanak održan delimično zbog 30-godišnjice rata, ali i "zbog retorike u poslednje vreme".
"Premijer želi da ukaže koliko su važni Foklandi i njihovo samoopredeljenje i to daje veoma snažnu poruku", rekao je portparol.
Predsednica Argentine Kristina Fernandez de Kirčner zatražila je obnavljanje razgovora o budućnosti ostrva, koje Argentina naziva Malvinima. Fernandezova je u više navrata tražila pregovore o budućnosti ostrva optužujući Britaniju za "aroganciju" jer ih odbija.
Ona je dodala da Britanci nastavljaju da budu "sirova kolonijalna sila u opadanju", optužujući ih da "koriste resurse Argentine" ovih ostrva i voda koje ih okružuju.
Vašington je pozvao Britaniju i Argentinu da pregovaraju, ali je britanska vlada saopštila da "nije spremna da razgovara o suverenitetu Foklandskih ostrva protivno željama naroda".
U decembru, grupa zemalja pod nazivom "Merkosur", koja uključuje Argentinu, Urugvaj, Brazil i Paragvaj saopštila da će zabraniti pristajanje brodova sa zastavom Foklandskih ostrva.
Ministar spoljnih poslova Vilijem Hejg rekao je tada da je imao "produktivne i iskrene razgovore sa predstavnicima Urugvaja, Čilea i Brazila" i da su oni rekli da ne nameravaju da učestvuju u ekonomskoj blokadi Ostrva.