Četvrtak 19.01.2012.
12:02

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/print.phtml on line 37

Procvetaće trgovanje mandatima

- Na proleće, nakon izbora, u Skupštini možemo očekivati pravu poslaničku pijacu, jer više ne postoje mehanizmi kojima se može sprečiti da poslanik otkaže lojalnost partiji koja ga je uvela u Skupštinu. I do sada se u Skupštini Srbije trgovalo mandatima, a posle ovih izbora možemo očekivati da ta prodaja procveta - kaže u intervjuu za "Vesti" Dragan Todorović, zamenik predsednika Srpske radikalne stranke.
 

Kada je počela praksa da poslanici prelaze iz jedne partije u drugu?

- Takva praksa postojala je u vreme Slobodana Miloševića, nastavila se u vreme DOS-a i kasnije, a ove godine će doživeti ekspanziju. Našoj stranci su i do sada u više navrata otimali poslanike, a poslednji put 2008. godine radikalima je u Skupštini ukraden 21 mandat. Sada su liste zatvorene, ukinute su blanko ostavke i biće cirkusa.
 

Zašto poslanici "preleću" iz jedne u drugu stranku?

- Nije redak slučaj da im obećaju bolje funkcije, razne usluge pa oni napuste svoju stranku i pređu u drugu.

Da li im se nudi i novac?

- Dobijaju i novac. Mi smo imali dokumentovano da je i koliko para Jovan Damjanović dobio kada je svojevremeno napustio našu stranku. To je javni kriminal i korupcija.

Ipak, ukidanje blanko ostavki je jedan od uslova za ulazak Srbije u EU i postoji i u ostalim zemljama Evrope...

- Ali se nigde to ne radi kao u Srbiji. Oni imaju takve slučajeve, ali možda jedan u pet godina. Kod nas je to praksa. Vladajuća većina, a najviše Demokratska stranka najviše zloupotrebljava situaciju, i najčešće podmićuje i ucenjuje poslanike kada im zafali glas da izglasaju zakone.

Postoje li sankcije?

- Ljudi koji često menjaju partije gube poverenje. Ne mogu više puta da se dobro prodaju, jer niko ne voli izdajnike. Takvi ljudi, poslanici su kao toalet papir, koriste ih za jednokratnu upotrebu.

Šta je sa onima koji izađu iz stranke i ostanu u parlamentu kao nezavisni poslanici?

- Glume poštene ženske, a to nisu.

Zar to nije i trgovina izbornom voljom građana koji su glasali za te ljude da ih predstavljaju u Skupštini?

- Političari najčešće na to zaborave kada se puste u promet. Naša stranka ne voli izdajnike, niti veruje ljudima koji menjaju partije.

2024 © - Vesti online