Sreda 18.01.2012.
12:25
N. Jokić - Vesti

Potvrđeno: Rusija istražuje trgovinu organima

List prenosi da je ruska istraga potvrdila umešanost vrha kosovske vlasti u nelegalnu trgovinu organima.

Izvor "Komersanta" naveo je da su predstavnici Euleksa, koji istražuju slučaj klinike Medikus iz Prištine, zatražili u aprilu prošle godine od ruskog Ministarstva spoljnih poslova podatke iz istrage koju je sprovela Moskva, kao i da se Euleks suočava sa ozbiljnim problemom zaštite svedoka.

Materijal iz ruske istrage, međutim, još nije predat Euleksu. Ruski list ističe da bi proces optuženima u aferi Medikus koji ulazi u završnu fazu mogao da ima velike političke posledice ukoliko se dokaže da je vrh vlasti na Kosovu bio umešan u trgovinu organima.

Dik Marti

List piše da se ispostavilo da je trgovina organima u klinici Medikus povezana sa trgovinom organima zarobljenih Srba i Albanaca s Kosova 1999. godine.

"Komersant" prenosi navode svog izvora iz redova diplomata koji tvrdi da je najverovatnije reč o istoj kriminalnoj mreži i da se ova saznanja podudaraju sa navodima iz knjige Karle del Ponte i izveštaja Dika Martija.

Kada se pojavio Martijev izveštaj u decembru 2010, EU je reagovala panično, ponavljajući da je izvestilac Saveta Evrope "nema dokaze". Evropska i svetska javnost nije bila sklona da sumnja u Martija, jer je njegov svetski ugled već bio učvršćen izveštajem o tajnim zatvorima i letovima CIA. Prisiljena da prizna da nema zaštite svedoka na Kosovu, kao i da sudije rade pod pretnjom, EU je u avgustu imenovala specijalni istražni tim na čijem se čelu nalazi američki diplomata Džon Klint Vilijamson koji je od 1994. do 2001. radio u Haškom tribunalu, a od kraja 2001. do 2002. službovao u odeljenju za mirovne operacije UN kao direktor sektora za pravosuđe u misiji UN na Kosovu, gde je nadgledao pravosudni i zatvorski sistem.
 

Srbija se do sada suzdržavala da politički eksploatiše aferu trgovinom organima zbog čega je nezvanično dobijala pohvale EU. Reč je o aferi koja otvara i pitanje najbolnije za EU i Zapad: kako su zapadne demokratije kao političkog saveznika mogli da izaberu organizovani kriminal na Kosovu, o čemu su ih uredno obaveštavale njihove obaveštajne službe?

Zvanična potvrda da Rusija vodi svoju istragu mogla bi da znači i da je Moskva, na čiju adresu iz Evrope stižu kritike zbog manjka demokratije, sada odlučila da dodatno otvori kriminalnu aferu koja neizbežno ima političku dimenziju. Nezvanične informacije o tome da bi Rusi mogli da povedu svoju istragu čule su se već prošle godine u januaru. Potvrda Moskve usledila je tek sada, i to posle izjave ambasadora Rusije u UN Vitalija Čurkina da "Zapad sprečava da se obelodani istina" o trgovini organima na Kosovu.

Moskva naime podržava diplomatske napore Srbije u Savetu bezbednosti da se i UN uključe u istragu na Kosovu koja se zove evropskom jer je vodi Euleks sa američkim diplomatom na čelu.
 

Prevareni i iskasapljeni


"Komersant" navodi da je žrvama trgovine organima u klinici Medikus, među kojima su i državljani Srbije, Turske, Moldavije, Kazahstana i Belorusije obećano po 15.000 evra za svaki izvađeni organ, ali im je isplaćena daleko manja suma. Izvor lista navodi da ih je predstavnik Istražnog odbora Rusije Vladimir Markin obavestio da su dvoje ruskih državljana zvanično priznati kao žrtve u ovom slučaju, kojima su tokom 2008. izvađeni bubrezi, a obećanu novčanu naknadu nikada nisu dobili.


Ministarstvo umešano?

 

U sudskom procesu koji je počeo 4. oktobra prošle godine u aferi klinike Medikus, na optuženičkoj klupi se nalaze nekadašnji zaposleni u ovoj prištinskoj klinici (Albanci, Turci i Izraelci) kao i Ilir Recaj, bivši visoki funkcioner kosovskog Ministarstva zdravlja. Optužnica tereti Rečaja da je na Kosovo dovodio Srbe, Turke, kao i državljane Moldavije , Kazahstana, Belorusije i Rusije radi prođe bubrega.

2024 © - Vesti online