Većina bugarskih sveštenika sarađivala s policijom
Jedanaest od sadašnjih petnaest mitropolita bili su saradnici "Odeljenja za borbu protiv ideološkog skretanja", piše u listi koju je objavio odbor.
Mada je komunistička vlast nametala ateizam, crkve su mogle da rade. Plan vlasti je bio da prati vernike koji bi mogli imati problema, posebno u profesionalnom napredovanju.
Odbor koji od 2007. postepeno otvara stara dosijea tajnih službi, poverava da li su političari, diplomate, novinari i drugi uticajni ljudi sarađivali sa civilnim i vojnim obaveštajnim i kontraobaveštajnim službama.
Nalazi odbora imaju moralnu vrednost, a ne mogu se očekivati nikakve pravne posledice po osobe pomenute u njegovim izveštajima.
Otkrića odbora, međutim, mogu podstaći rivalstvo unutar pravoslavne crkve jer predstoji zamena njenog poglavara, 97-godišnjeg patrijarha Maksima, najstarijeg među vođama hrišćanskih crkava u Evropi.
Izabran 1971, u vreme komunističke vlasti, patrijarh Maksim je bio čvrsti protivnik reformi koje se u tranziciji ka demokratiji vode od početka 1990-ih godina.
Njegovo ime nije na listi agenata i saradnika tajnih službi.
Nekadašnja vlast je formalno izražavala poštovanje prema patrijarhu koji je u zvaničnim prilikama imao mesto kraj najviših funkcionera Komunističke partije Bugarske i Vlade.