Ponedeljak 16.01.2012.
12:13
J. Arsenović - Vesti

Sudije biraju bez kvoruma

Tako državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen na Jankovićevo upozorenje odgovara da se izvršna vlast ne meša u rad sudstva i da očekuje da se "ni druge institucije ne mešaju".


- Nama je najvažnije da ceo taj postupak ide u saradnji sa Briselom i EU i da oni podržavaju taj postupak - rekao je Homen, ignorišući opravdane kritike domaće struke.
 

Zoran Ivošević

Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije, Zoran Ivošević kaže da je Homenovo reagovanje "dosta trapavo".


- Sud je po Ustavu nezavisan i samostalan organ, ali VSS nije sud i u njemu sede predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti.

Janković je s pravom reagovao i poručio im da ne odlučuju u nepotpunom sastavu a da, ako već jesu, odluke stave van snage.

Svako, bez obzira na to kako se zove, ko odlučuje o pravima čoveka mora da odlučuje u kompletnom sastavu, u suprotnom smo izneverili Ustav - kaže za "Vesti" Ivošević.


Prema Ustavu Srbije, VSS broji 11 članova, od kojih većinu (šest) moraju da čine sudije. To, međutim, nije slučaj, jer je sudiji Blagoju Jakšiću suspendovano članstvo nakon što mu je septembra prošle godine određen pritvor zbog sumnje da je pre više od 10 godina izvršio krivično delo, dok je sudija Milimir Lukić krajem novembra podneo ostavku na članstvo, tvrdeći da je VSS izložen političkim pritiscima.


Uz sve to, jedan od članova VSS-a je i dalje na funkciji i pored toga što bi mu po sili zakona ona morala prestati.

Propala reforma pravosuđa: Boško Ristić, Nata Mesarović i Snežana Malović


 

Saši Jankoviću se Društvo sudija žalilo na rad VSS-a, koje je prema zakonu dobilo ovlašćenje da razmatra prigovore neizabranih sudija. Naime, Skupština je usvojila zakon kojim se predviđa da neizabrane sudije prvo moraju da podnesu prigovor VSS-u, istom onom telu na čiju se odluku i žale. Tek u slučaju da nisu zadovoljne odgovorom, obraćaju se Ustavnom sudu Srbije.


- Nažalost, sudstvo je kod nas poslednjih 50 godina bilo izloženo političkim pritiscima. Kod Broza je to radila partija, sada je tu ulogu preuzela izvršna vlast. Sud, tako, donese odluku koja njima odgovora, a kad se javnost pobuni oni uzvrate da je sud nezavisan i da se oni ne mešaju u njegov rad. To je ta, tobože, igra nezavisnog sudstva - kaže Ivošević.
 

EU zabrinuta

 

Misija EU u Srbiji zabrinuta je stanjem u Visokom savetu sudstva posle mišljenja zaštitnika prava građana Saše Jankovića da je rad tog saveta u nepotpunom sastavu nelegitiman, izjavio je šef te misije Vensan Dežer.

 

"EU će veoma pažljivo razmotriti mišljenje ombudsmana. U prvoj reakciji možemo da potvrdimo da delimo njegovu zabrinutost u nekoliko stvari, posebno kada je u pitanju nedostatak kvoruma u Visokom savetu sudstva", kazao je Dežer za "Blic".


On je kazao i da su predstavnici EU u Srbiji "već nekoliko puta poslednjih meseci pokrenuli to pitanje ponovo u pismu srpskim zvaničnicima, 14. decembra 2011. i urgirali na njih da osiguraju što veću transparentnost u radu Saveta".

 

Suđenje Šešelju bruka

 

Zoran Ivošević kaže da i u zemljama koje nam propovedaju pravnu državu ima upliva politike na sudstvo, samo u manjoj meri. - Ni danas ne znamo ko je ubio Kenedija ili pogledajte slučaj Šešelja, čoveka koji mi je politički mrzak, ali je bruka da ga 10 godina drže u pritvoru i da sud nije u stanju da okonča suđenje.

2024 © - Vesti online