Subota 14.01.2012.
12:02
N. S. Preradović - Vesti

Bojim se novih promašaja

Slobodan Komazec




Zašto strahujete da bi samo podobne kompanije mogle da dobiju kredit?
- To je apsolutno opravdan strah. Fond za razvoj bio je neprofitabilna stranačka institucija, a sedam do osam ljudi je odlučivalo gde i kome idu milijarde. Drugim rečima, bilo je pomoći samo za odabrane. Pre nego što se vlast upustila u ovakav projekat, trebalo je detaljno razraditi plan osnivanja ovakve banke, kao i projekte koji će biti finansirani. Novac bi trebalo da ide samo za razvojne projekte. Cilj i zadatak ove banke, za razliku od stranih, treba da bude razvoj Srbije. Bojim se da ova banka ne postane novi promašaj.

Smatrate da ona zapravo ne liči na banku?
- Tačno, jer onako kako su je zamislili - kaže se da neće moći da prima depozite, što je nonsens, jer ne postoji banka bez depozitne funkcije. Banka koja ne prima

Prazni fondovi EU

 

Srbija nije dobila status kandidata za EU, koliko je to loše?
- S obzirom na krizu koja vlada u Evropskoj uniji i nije neki gubitak. Čak 11 zemalja evrozone je blizu finansijskog sloma. Sva ta priča oko dobijanja statusa kandidata je prenaduvana, a naši političari bi trebalo otvoreno da kažu da su pristupni fondovi EU prazni, umesto što narod mame pričama o nekakvoj pomoći.

depozite i nije banka. To dovoljno govori o ozbiljnosti ove institucije.

Banka će svoj kapital dobiti od države i to 400 miliona evra u naredne tri godine. Koliko je to opterećenje za budžet?

- Veliko, jer prikazani deficit za ovu godinu je 1,4 milijarde evra, a ako se tome dodaju sva dugovanja, onda je deficit 3,9 milijardi evra. Mada bi se novac za Razvojnu banku izdvajao tek od iduće godine, jasno je da je pritisak na budžet veliki. Razvojne banke postoje i u drugim zemljama, samo što se više vodi računa gde i kome novac ide, budući da su kamatne stope dosta niže nego u komercijalnim bankama. Mi nažalost imamo loše iskustvo sa Fondom za razvoj.

Ekonomska situacija nikad nije bila gora. Šta nas čeka u ovoj godini?
- Ove godine samo za dugovanja pristiže 5,5 milijardi evra. Problem je što je ovo izborna godina, pa se dosta ekonomskih pokazatelja zaobilazi i prikriva. Naš ukupni dug je premašio 25 milijardi evra, ali već dva meseca nema podataka o dugovanjima. Vlast krije koliko smo dužni. To se ne može kriti doveka. Blizu smo finansijskog kolapsa kakav se dogodio Grčkoj.


Koliko je naš državni vrh svestan situacije?
- Oni su spremni za poteze od danas do sutra, ne razmišljaju na duži rok. Srbija je duboko u dužničkom ropstvu, samo niko neće da to i objavi građanima. Jedini koji doprinose su naši građani iz dijaspore koje šalju novac u otadžbinu, ali kako je kriza i u zapadnoj Evropi, i njima će biti sve teže da šalju novac rođacima.

 

Sve je rasprodato


Iscrpili smo sve mogućnosti zaduživanja?
- Na žalost, prezaduženi smo, rasprodali smo sve što je valjalo. Neko će morati da odgovara zbog nakaradne privatizacije koja je bila svojevrsna pljačka. Radnici su izbačeni na ulicu, pare od privatizacije su umesto u infrastrukturne projekte otišle u javnu potrošnju.

2024 © - Vesti online