"Siromašni" Italijani voze ferarije, jahte i helikoptere
Pored toga, na osnovu finansijskih izveštaja otkriven je i frapantan podatak, da je prošle godine u Italiji prodato više od 200.000 luksuznih automobila, koji koštaju više od 100.000 evra. Utvrđeno je da je svaki treći građanin, koji poseduje luksuzni automobil, u poslednje dve godine mesečno zarađivao svega 1.800 evra bruto.
Na osnovu tih podataka postavlja se pitanje, ko u zemlji opterećenoj dužničkom krizom može sebi da priušti takve automobile, posebno kada se u obzir uzme činjenica da je u Italiji, prema ranijim statistikama, samo 72.000 građana prijavilo primanja koja im omogućavaju da sebi priušte takav luksuz.
- Kada bi se o situaciji u Italiji sudilo prema procenama poreskih prijava, ispostavilo bi se da veliki broj građana živi ispod granice siromaštva. Sudeći po izveštajima, brojni vlasnici diskoteka, restorana i prodavnica nakita ne zarađuju dovoljno za život, a istovremeno poseduju jahte, putuju oko sveta i redovno se hrane u luksuznim restoranima - kažu poreski inspektori koji su pretposlednjeg dana 2001. godine sproveli akciju u mondenskom skijaškom centru Kortina d'Ampeco.
Oni navode da su u hotelima, buticima i restoranima koji se nalaze u sklopu ekskluzivnog skijališta zabeležili višestruko povećan promet u odnosu na isti period 2010. i 2011. S druge strane, vlasnici radnji u kojima je sprovedena akcija ogorčeni su i ističu da je akcija poreznika potvrda da se Italija pretvara u "policijsku državu". Pored njih, pobunili su se i predstavnici stranke bivšeg premijera Silvija Berluskonija.
"Dojče vele", koji je objavio tekst o sirotim bogatašima u Italiji, piše da u toj zemlji matematika, očigledno, ne igra baš veliku ulogu i nije egzaktna nauka.
- Kako bi inače moglo da se objasni da svaki četvrti Italijan koji zarađuje manje od 20.000 evra godišnje poseduje helikopter - pita nemački portal.
Ima slučajeva da neki od vlasnika luksuznih automobila i jahti nisu siromašni, već su samo "zaboravili" da su bogati. Tako su u javnosti isplivali primeri zubara iz Firence koji je "prevideo" imovinu od oko šest miliona evra ili jednog trgovca iz Bergama, koji se "nije setio" da poseduje pet kuća, kada je tražio pomoć za školovanje dece, koju država daje siromašnima.