Galuči: Nasilje vodi ka Ahtisarijevom planu
Galuči je u autorskom tekstu za sajt "Transkonflikt" ocenio da bi insistiranje na pronalaženju rešenja silom najverovatnije dovelo do podele Kosova, pri čemu bi "verovatno bilo povezivanje četiri opštine na severu sa vladom u Prištini kroz neki oblik specijalnog statusa koji je proistekao iz Ahtisarijevog plana".
Galuči, koji je bivši predstavnik UN u Kosovskoj Mitrovici, ocenio je da potpuno priznavanje Kosova od strane Srbije za sada nije verovatno i da se to neće desiti bez obzira ko pobedio na izborima u Srbiji.
Kandidature - više štap, manje šargarepa
On smatra da je srpska politika prema Kosovu i Metohiji prvenstveno vođena gotovo očajničkim naporima Srbije da dobije kandidaturu za članstvo u EU, te da će, pod uticajem Vašingtona i Berlina, EU najverovatnije nastaviti da koristi kandidaturu više kao štap, a manje kao šargarepu.
Prema njegovom mišljenju, iako je moguće da će EU potražiti način da podrži predsednika Srbije Borisa Tadića, stiče se utisak da nije verovatno da će dati Srbiji kandidaturu za članstvo u EU u martu kako bi mu pomogla na izborima.
Hoće li Srbija organizovati izbore i na Kosmetu?
Galuči smatra da će Priština nastaviti da vrši pritisak na Srbe sa severa Kosova, koji su izgleda spremni da održe referendum u februaru i nastave održavanje barikada.
"Njihova reakcija na implementaciju sporazuma o administrativnim prelazima postignutog krajem prošle godine i to kako će Kfor i EULEKS delovati na terenu odlučiće koliko će teško biti naredno proleće na severu", naveo je Galuči.
Galuči ističe da će zemlje Kvinte vršiti pritisak na Beograd da ne održi lokalne izbore na Kosmetu, te da će tražiti da Srbija povuče svoje "paralelene" institucije sa severa, na šta će i Demokratska stranka i Srpska napredna stranka teško pristati usred izborne kampanje.