Utorak 10.01.2012.
15:53
24sata.info, Vestionline

Stvoreni genetski modifikovani majmuni

Takve životinje koje sadrže genetski udaljene grupe ćelija od više od jednog organizma zovu se “himeričke”. Majmuni su stvoreni kombinacijom ćelija različitih embriona u ranim fazama razvoja i njihovim implantiranjem u ženke, preneo je BBC.


Naučnici su prvo počeli da uzgajaju embrione stare četiri dana, da bi nakon nekoliko dana 90 posto njih naraslo do ranog stadijuma blastocista, u kojem su sadržali bar dva puta više ćelija nego uobičajeno.

Potom su himerički embrioni implantirani u ženke rezus majmuna, a testovi su potvrdili da su organi i tkiva sastavljeni od ćelija više od jednog embriona. Tako su u u američkoj laboratoriji u Oregonu rođene tri životinje, od kojih par blizanaca.

“Ćelije se nikada ne spajaju, ali ostaju i rade zajedno na oformljavanju tkiva i

Himeričke životinje

Himeričke životinje su važne za proučavanje razvoja embriona, ali su istraživanja do sada bila ograničena na miševe. Prve himeričke životinje stvorene su šezdesetih godina, kada su eksperimenti sa embrionima miša pokazali da se njihovom kombinacijom može oformiti jedan miš normalne veličine. Od tada su naučnici stvorili himeričke verzije pacova, zeca, ovce i goveda.

organa”, rekao je koautor studije Shoukhrat Mitalipov, sa Medicinskog i naučnog univerziteta u Portlandu.

Kontroverznom tehnikom stvoreni himerički rezus majmuni su normalni i zdravi, bez očiglednih urođenih defekta, istakli su naučnici.

Jedan majmunčić je imenovan Himero, dok su blizanci nazvani Roku i Hex, što znači šest na japanskom i grčkom jeziku. Hex je rođen spajanjem šest pojedinačnih embriona. Iako su sva tri majmunčića biološki mužjaci, test krvi je pokazao da Roku nosi i muške i ženske ćelije.

“Prema našem znanju, ove prinove su prve himeričke primate na svetu”, rekli su naučnici. Naučni tim, koji je rezultate svog rada objavio u žurnalu "Ćelija", kaže da bi ovo moglo da bude od ogromnog značaja u budućim medicinskim istraživanjima.

2024 © - Vesti online