Amerikanci ipak odlaze sa Kosmeta
U ovom trenutku na Starom kontinentu u različitim misijama i ulogama stacionirano je oko 80.000 vojnog osoblja SAD, a Obama je izdao direktivu da se ta brojka smanji na do 10.000.
Nije puno vremena prošlo i objavljeno je kako je jedna od prvih baza viđena za napuštanje ona na Kosmetu. U bazi Bondstil kod Uroševca trenutno je 796 američkih vojnika, oficira i civila pri vojnoj službi, dok ih je na vrhuncu mandata Kfora bilo čak 7.000. Vest da SAD ne vide više potrebu da budu vojno prisutne na Kosmetu, te da su u izlaznoj strategiji, uznemirila je albanske lobiste u Vašingtonu.
Predsednik Američko-albanske građanske lige Džo Diogardi i još nekoliko albanskih lobista razgovarali su o tom pitanju sa predsednikom Odbora za oružane snage u Predstavničkom domu Kongresa Bakom Mekeonom, ali su samo dobili uveravanja da je Obama doneo jasnu odluku.
Da bi se koliko-toliko umirili kosovski Albanci, komandant snaga SAD u okviru Kfora, pukovnik Džefri Lajten izjavio je da se američki vojnici "neće u 2012. godini povući sa Kosova", odnosno da će sadašnji sastav snaga SAD "biti na Kosovu do septembra 2012. godine" i da će one biti zamenjene "snagama koje će na Kosovu biti do juna 2013. godine".
Dakle, u rečenici da se "Amerikanci ne povlače", oficir ne samo da je potvrdio zapravo da oni odlaze, već je praktično "odao" i vremenki rok. - To je ono što ja znam sigurno. Sasvim je normalno da Amerikanci jednog dana napuste Kosovo - kazao je Lajten.
Američki sekretar za odbranu Leon Paneta, pojašnjavajući detalje "Obamine doktrine", potvrdio je da SAD ne vide naročite rizike u Evropi, ali i da je nova konfiguracija američke armije takva da ona postaje mobilnija, te da je u stanju da za veoma kratko vreme dejstvuje praktično bilo gde u svetu.
Kraj nadgledane nezavisnosti
Žan Fransoa Fitu: "Pozitivan razvoj Kosova"
Ambasador Francuske u Prištini Žan Fransoa Fitu izjavio da će 2012. biti "okončana nadgledana nezavisnost Kosova".
Fitu je ocenio da su se "tokom 2011. dogodila tri pozitivna događaja, značajna za državu Kosovo". To su, prema njemu, ugovorni odnosi Kosova sa EU, međunarodna podrška da se okonča nadgledana nezavisnost i sporazum o slobodi kretanja sa Srbijom.
|