Četvrtak 05.01.2012.
08:00
tportal

Fascinantni stanovnici vulkanskih otvora

Dubinski puž
 

Naime, njihove su dubinske snimke pokazale da u vrućim vodama uz termalne izvore na dnu Indijskog okeana kraj jugozapadne indijske brazde žive morski krastavci, puževi, pa čak i neobični rakovi od kojih bi neki mogli da budu pripadnici dosad nepoznatih vrsta.

Hidrotermalni izvori prvi put su otkriveni 1977. godine. Ti podvodni "dimnjaci" u okolinu ispuštaju vrelu vodu vrlo bogatu mineralima, međutim takvi ekstremni uslovi očigledno ogovaraju različitim ekosistemima. Tim sa Univerziteta u Sautemtonu koji ih je istraživao posebno je bio zainteresovan za otvore jugozapadne indijske brazde zato što je to područje povezano sa središnjom atlantskom i središnjom indijskom brazdom koje se jako sporo šire tako da su manje vulkanski aktivne od ostalih.

"Očekivali smo da ćemo naći neke sličnosti sa životinjama koje žive uz izvore u Atlantskom i drugde u Indijskom okeanu. Očekivanja su se delom ostvarila, međutim pronašli smo i životinje koje nismo našli nigde drugde, što nas je iznenadilo", rekao je glavni istraživač dr. Džon Kopli.

"Jedna od njih bila je vrsta raka jeti. Trenutno postoje dve vrste raka jeti otkrivene u Pacifiku, ali one su drugačije, mada je očigledno reč o istom tipu životinje s dugim, dlakavim rukama. Slično je i s nekim morskim krastavcima kojih nema u atlantskim ili srednjeindijskim otvorima, ali su poznati u pacifičkim."

Britanski je tim takođe bio iznenađen raznovrsnošću stvorenja koja je otkrio tokom ekspedicije.

"U većini slučajeva uz otvore živi po jedna vrsta životinja, na primer u središnjoj atlantskoj brazdi to je kozica. Međutim, ovde smo našli po tri ili četiri vrste na okupu u istom području."

Ta otkrića bi trebalo da omoguće naučnicima da utvrde kako se životinje sele od otvora do otvora jer je njihov vek trajanja relativno kratak.

2024 © - Vesti online