Petak 30.12.2011.
13:13
Srna

Antić: Srpska odbranila samostalnost

Antić veruje da će, dokle god bude postojala BiH ovakava kakva je danas, ostati i "međunarodna zajednica" (u stvari deo EU i SAD).

Antić je naglasio da Srbi treba da budu odlučni da prihvate sve ono dobro što dolazi iz EU i da uspostave napredno društvo.

Dejtonski sporazum najveći uspeh koji smo mogli da postignemo: Čedomir Antić

"Ono što je najbolnije kad je reč o Dejtonskom sporazumu jeste otimanje delova srpske zemlje. Dakle, u odnosu na sporazum po kome 49 posto teritorije treba da bude u sastavu Republike Srpske, više od jednog procenta ukupne teritorije BiH je osporeno Srpskoj i to, pre svega, lošom arbitražom oko granice i onda jednom nepravednom odlukom oko statusa Brčkog", pojasnio je Antić.

Drugi problem jeste "što je ukinuta vojska Republike Srpske, a BiH nije demilitarizovana, što je je licemerje svoje vrste, dok je treći problem pitanje stvaranja suštinski nedemokratske, birokratske strukture na nivou BiH".

"Ako pogledate državnost Srpske, videćete da je Dejtonski sporazum najveći uspeh koji smo mogli da postignemo i tragično je što smo ga postigli po cenu teške sudbine prvo opština na zapadu Republike Srpske i po cenu Republike Srpske Krajine. Očigledno je da su 'Oluja' i 'Bljesak' bili preduslov tih 'tvoraca mira' da stvari budu rešene na taj način", istakao je Antić.

Prema njegovim riječima, srpski narod je imao nešto bolju ponudu samo po slovu Oven - Stoltenbergovog plana 1993. godine. Međutim, taj plan je imao svoje manjkavosti kad je reč o uređenju BiH.

Antić ističe da je Srpska uspela da, u velikoj meri, odbrani svoju samostalnost i ovlašćenja, ali je problem u tome što Srbija nije uspela dovoljno da se očuva.

"Mi tapkamo u mestu kad je reč o statusu Kosova i Metohije. Naše elite zloupotrebljavaju Kosovo. Oni smatraju da je Kosovo tuđi problem, a, istovremeno, dozvoljajavaju stvaranje para-države na severu Srbije (AP Vojvodina), koja uopšte nema značajniju podršku naroda", istakao je Antić.

2024 © - Vesti online