Sreda 28.12.2011.
09:50
Pressonline

Za samo dve nedelje četiri majke ostavile svoje bebe u porodilištu

Foto: Ilustracija
 

Nada Jeftić, socijalni radnik kragujevačkog kliničkog centra, objašnjava da za deset godina rada nije imala ovoliko napuštenih beba i da žene nikada nisu bile odlučnije u nameri da bebu ostave.

Jedno dete kod hranitelja

Jedna od četiri napuštene bebe iz Kliničkog centra prebačena je u hraniteljsku porodicu. Tri bebe su još na Pedijatrijskoj klinici. Bebe sa posebnim potrebama, međutim, imaju još tužniju sudbinu jer njih, kako se pokazalo, malo koji hranitelj želi da primi, a usvojitelji još ređe.

- Sve koje su pre porođaja rekle da dete neće odneti kući, pri tome su i ostale, osim jedne majke. One su odluku donele mnogo pre porođaja, sa detetom su se rastale još dok je ono bilo u njima. Nisu plakale u razgovoru sa mnom, nisu se predomišljale.

Nikada me niko, ipak, neće ubediti da one nemaju emocije prema rođenoj deci. Većina ovih žena ubeđena je u stvari da nema šta da ponudi svojoj deci. Napuštaju ih iz beznađa ubeđene da će im negde drugde biti lepše nego sa njima - kaže Jeftićeva.

Ona navodi i da se u poslednjoj deceniji mnogo toga promenilo i da većina majki koje ostavljaju decu nisu više mlade već razvedene žene.

- Dve trećine žena koje su bebe ostavile u porodilištu je razvedeno. One su ostale u drugom stanju u nekoj vezi posle razvoda. Imaju prosečno od 25 do 40 godina, neke imaju decu iz prvog braka. Pretpostavljam da te žene nisu imale iste planove kao njihovi partneri, da su se nadale da će ta veza i trudnoća biti krunisani brakom. Najčešće bi tek u poodmakloj trudnoći shvatile da su u zabludi, da partner nije hteo porodicu sa njima - kaže naša sagovornica.

Ona, međutim, kao najvažniju ističe činjenicu da su gotovo sve te žene bile nezaposlene.

- Bilo je tu žena i sa srednjom školskom spremom i fakultetski obrazovanih, ali sve su bile bez posla. Mislim da bi ipak prigrlile decu kad bi ih neko zaposlio - kaže Jeftićeva.

2024 © - Vesti online