Utorak 27.12.2011.
03:28
Danas

Kosovo: Primaju platu za nerad

Ako bi srpsko stanovništvo bilo upućeno samo na kosovske institucije, za njih ne bi bilo života: Oliver Ivanović
 

"Ne može se reći da su te institucije paralelne, već jedne jedine na koje Srbi mogu da se oslone i koje ih održavaju u životu. Ukoliko bi srpsko stanovništvo bilo upućeno samo na kosovske institucije, za njih ne bi bilo života”, naglašava Ivanović.


Goran Bogdanović, ministar za KiM, objašnjava za "Danas" da nijedna opština s teritorije Kosova više nije izmeštena u Srbiju.


Kako piše ovaj list, pod okriljem Republike Srbije, na Kosovu postoji 29 lokalnih samouprava, zatim Osnovni i Viši sud sa sedištem u severnoj Mitrovici, a policijske uprave su preseljene u Kraljevo, Vrnjačku Banju, Niš…

"Od mog dolaska na mesto ministra, opštine koje su bile izmeštene, na primer u Beograd, Kruševac ili Kraljevo, imaju svoja sedišta u Pokrajini. One opštine poput Podujeva ili Suve Reke, koje nisu mogle da budu vraćene u te gradove, dobile su kancelarije u Gračanici ili nekim drugim mestima sa srpskim stanovništvom", ukazuje Bogdanović.


Ministar objašnjava da je 2009. godine 12 opština na Kosovu rasformirano, ali da su one ponovo uspostavljene i da je na njihovom čelu "rukovodilac, s kojim rade po dva radnika i primaju minimalnu zaradu od nešto više od 8.000 dinara".


Ipak, brojke koje su iz Ministarstva za KiM ranije ove godine dostavljene nevladinoj organizaciji Centar za praktičnu politiku, ukazuju na izdvajanje velikih suma novca za institucije koje, pogotovo južno od Ibra, praktično ništa ne rade, piše Danas.


Prema tom izvoru "Danasa", Ministarstvo je od 2002. do 2011. izdvojilo ukupno 711,3 miliona dinara za potrebe uprave u Kosovskom, Pećkom, Prizrenskom, Kosovsko-mitrovačkom i Kosovsko-pomoravskom okrugu. Najviše novca dobio Kosovsko-mitrovački okrug - 416,8 miliona, a Pećki deset puta manje. Predlogom budžeta Srbije za 2012. predviđeno je da Kosovski upravni okrug dobije 18,9, Pećki i Prizrenski po oko 5,8, Kosovsko-mitrovački 12,4 i Kosovsko-pomoravski okrug 10,3 miliona dinara.


Još veći novac se iz državne kase daje za policijske uprave Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije na Kosovu, mada je reč o pripadnicima policije koji su zapravo "izmešteni" u centralnu Srbiju. MUP je za Kosovo od 2002. do 2009. ukupno izdvojio više od devet milijardi dinara, podaci su Centra za praktičnu politiku. Najviše je dobila PU Kosovska Mitrovica - 2,9 milijardi, a najmanje PU Đakovica - oko 267 miliona dinara.


Ono što ovih dana nije bilo moguće saznati, piše Danas, jeste koliko novca ide iz budžeta za svaku lokalnu samoupravu pojedinačno, kao i kakvi su troškovi Ministarstva pravde na KiM.


Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose, ističe za Danas da je pre tri godine za funkcionisanje takozvanih paralelnih institucija na Kosovu izdvajano oko 150 miliona evra, dok polovina onih koji sada dobijaju “kosovski dodatak“ tamo ne živi i ne radi.


"U paralelne institucije spadaju škole, domovi zdravlja, bolnice, kulturni centri, sportska društva, organizacije civilnog društva, policija, pravosuđe, lokalna samouprava... Na primer, dešava se da ljudi iz komunalnih preduzeća budu na platnom spisku domova zdravlja. Takođe, znalo se i da EPS plaća Elektroprivredu Kosova", ukazuje Janjić.

2024 © - Vesti online