Romi - ceo život na kolenima
Sahranite me uspravno, ceo život sam proveo na kolenima, rekao je jedan romski aktivista iz Bugarske, a vedrija slika nije ni u drugim evropskim zemljama. U Srbiji, po zvaničnim procenama, živi oko 450.000 Roma, naroda bez države. Većina nema lična dokumenta, niti zdravstvenu zaštitu. Po nekim podacima, 75 odsto ove dece ne završi ni osnovnu školu, samo oko pet odsto ima srednje obrazovanje, a 0,2 odsto visoko.
Više od polovine romskih porodica živi u ekstremnom siromaštvu, u nelegalnim ili polulegalnim naseljima, kućercima sklepanim od lima i kartona, bez tekuće vode i struje, a smrtnost dece mlađe od pet godina je tri puta veća od opšteg proseka u zemlji.
Statistika pokazuje da četvrtina romske dece nikad nije probala mleko, sir ili pavlaku, a 40 odsto nije videlo sveže voće i povrće. Čak 593 romska naselja nema elementarne uslove za život, pa ne čudi podatak da samo jedan od 100 Roma doživi 60 godina.
Čak 12 zemalja Evrope, u kojima živi najveći deo ove populacije, period od 2005. do 2015. proglasile su Dekadom Roma. U bivšim jugoslovenskim republikama Romi su bili jedna od retkih manjinskih zajednica koje nisu imale obrazovanje na svom jeziku.
Tek nedavno, krajem septembra, Romi u Srbiji su dobili svoj prvi rečnik sa 50.000 reči i izraza, sa gramatikom i pravopisom, jer je jezik jedina država koju Romi imaju. A oni sve imenuju na svoj način, pa se za "zemljotres" kaže "zemlja je zaplesala".
U okviru programa koji finansira Švajcarska vlada, u 60 opština u Srbiji i 10 opština u Crnoj Gori uvedeni su modeli obrazovanja, koji efikasno uključuju marginalizovanu decu u školski sistem.
- Švajcarska je od 2002. godine u razvoj obrazovanja u Srbiji uložila oko 30 miliona evra. Za samo dve godine ovim programom je obuhvaćeno više od 15.000 romske dece i njihovih roditelja i obučeno 500 vaspitača i nastavnika u predškolskim ustanovama i osnovnim školama. Čak 97 odsto dece je upisano u školu, a upis u srednje škole je porastao za 20 odsto. Više od 1.000 Roma je uključeno u obrazovanje odraslih - podseća Ljiljana Cvekić iz agencije P.R.A.
Čoveku se može oduzeti kuća, imanje, automobil, ali ono što niko ne može da mu otme jeste njegovo znanje. Nedostatak obrazovanja najčešće vodi u doživotno siromaštvo.
Ciganski ponos
|