Sreda 21.12.2011.
10:03
B92

Napad psa košta 150.000 dinara

Foto: Ilustracija
 


U 2011. grad je sa Beograđanima sklopio 388 vansudskih poravnanja. Da bi dobili odštetu za ujed vlasničkog psa ili lutalice, sugrađani kao dokaz moraju imati izveštaj lekara specijaliste sa Infektivne klinike u Beogradu.

Hronologija napada u poslednja 3 meseca
*6. oktobar Psi napali N. S. (16) i M. J. (16) u dvorištu Srednje medicinske škole na Zvezdari

*11. oktobar Staford napao i odgrizao uvo trogodišnjoj devojčici na Karaburmi

*12. oktobar Trudnu Ružicu M. (39) dok je šetala Šumicama napao čopor od desetak pasa lutalica

*14. oktobar Sedam lutalica izujedalo Draganu Dimitrijević (36)

*1. novembar Ispred Doma zdravlja u Mirijevu psi izujedali jednu osobu

*25. novembar Milana Novakovića (54) ujeo pitbul dok je u parku u Bloku 19 šetao svoju pudlu

*18. decembar Lutalica napao petogodišnjeg dečaka Jovana J. u Prolećnoj ulici u Kumodražu

*18. decembar Čopor lutalica izujedao Danijelu Perović (42) kod SIV-a

"Presudan i neophodan dokaz je izveštaj lekara specijaliste sa Infektivne klinike, što znači da nakon ujeda građani najpre treba da odu na pregled u kliniku. Ona potom slučaj prijavljuje Republičkoj veterinarskoj inspekciji, odakle građani uzimaju rešenje, drugi neophodan dokument za dobijanje odštete. Sa ovim dokumentima, oni koji žele vansudsko poravnanje odlaze u Sekretarijat za komunalne i stambene poslove i tamo popunjavaju još jedan formular", kažu u "Veterini Beograd”.

Iznos naknade za vansudsko poravnanje je od 5.000 do 25.000 dinara u zavisnosti od težine povrede. Procedura je kratka, a novac se isplaćuje za oko 30 dana. Ako građani pravdu traže na sudu, na odštetu će čekati bar dve-tri godine.


Za mesec dana kod SIV-a sklonjena 32 psa
Povodom još jednog napada napuštenih pasa koji su u nedelju kod SIV-a napali i teško povredili Danijelu Perović (42), „Veterina Beograd” istakla je da je samo u proteklih mesec dana sa ovog područja sklonila 32 psa. Iz „Veterine” kažu da se njihove ekipe i dalje nalaze na području oko Ušća.

"U tom slučaju neophodno je održati više ročišta, najpre radi saslušanja oštećenog građanina i eventualnih svedoka, zatim obaviti dva psihijatrijska i traumatološka veštačenja i nakon dostavljanja presude, sačekati ishod žalbenog postupka. Ako su građani pretrpeli lake telesne povrede, velika je verovatnoća da neće ni dobiti spor", ističu u gradskom pravobranilaštvu.

Građani najviše na sudu mogu dobiti oko 150.000 dinara pod uslovom da su pretrpeli velike fizičke i psihičke posledice. U 2011. grad je sa Beograđanima postigao 388 vansudskih poravnanja, dok je na sudu 58 predmeta rešeno u korist građana.

2024 © - Vesti online