Nedelja 03.01.2010.
18:45
Seecult

Izložbe Vazarelija i Aboša u MSUV

Vazarelijevo delo u Pečuju
Izložba Viktora Vazarelija (Victor Vasarely) (1906-1997) predstaviće od 22. januara više od 130 originalnih grafika i objekata iz privatne kolekcije Tibora Čepeija iz Budimpešte. Uz tu reprezentativnu kolekciju, na izložbi će biti predstavljena i grafika iz zbirke MSUV.

Teoretičar i najinventivniji praktičar op-arta, važnog pravca u umetnosti 20. veka, poznatog kao optička umetnost, Vazareli je rođen u Pečuju, a nakon završenih studija u Budimpešti, upisao je Akademiju Muheli, poznatu i kao budimpeštanski Bauhaus. Tamo se upoznao sa tadašnjim istraživanjima na polju boje i optike koja su sprovodili Johanes lten ili Jozef Albers, kao i konstruktivisti Maljevič i Kandinski.

Posle prve samostalne izložbe u Budimpešti preselio se u Pariz 1930. i posvetio analizi grafike, kao i eksperimentima zasnovanim na interakciji oblika i boje u stvaranju iluzije pokreta i trodimenzionalnih prostora.

Jedan od njegovih najpoznatijih radova iz 30-ih godina 20. veka, “Zebra”, smatra se najranijim primerom op-arta, a sastoji se od zakrivljenih crnih i belih pruga koje stvaraju specifičnu iluziju dubine.

Vazareli je stvarao i multidimenzionalna umetnička dela u kojima se suprotstavljaju slojevi paterna kroz apstraktne i figurativne forme.

Njegova prva pariska izložba održana je 1944. u Galeriji Denise Rene, u čijem je osnivanju i sam učestvovao. U to vreme bio je prepoznat kao predvodnik grupe autora koji su bili okupljeni oko te galerije.

Zdanje Fondacije Vazareli
Tokom 50-ih godina napisao je nekoliko manifesta na temu upotrebe optičkih fenomena u umetničkom kontekstu. Jedan od njegovih najvećih projekata je zdanje Fondacije Vazareli za koju je sačinio kompletan arhitektonski projekat, kao i optičke skulpture, ostavljajući iza sebe monumentalnu demonstraciju ideja i estetike.

Njegove inovacije u domenu boje i optičkih iluzija postale su tokom 60-ih i 70-ih deo popularne kulture i izvršile snažan uticaj na savremene umetnike, industrijske i grafičke dizajnere, arhitekte, modne kreatore i mnoge druge stvaraoce, a njegov rad delom je predsatavljen i na nedavnom beogradskom festivalu Dis-patch.

Vazareli je želeo da promeni pogled na svet, kao i da odnos umetnosti i društva u celini učini otvorenijim i koherentnijim. Nastojao je da njegova umetnička dela postanu dostupna svima uz moto “Umetnost za sve”.

Vazarelijeva izložba, čije su kustoškinje Svetlana Mladenov i Sanja Kojić Mladenov, organizovana je u saradnji sa mađarskom ambasadom, a biće otvorena do 21. februara.

Abošov portret Džonija Depa
Uoči izložbe Vazarelija, u MSUV će 15. januara biti otvorena izložba “Portreti poznatih” (Celebrities) vizuelnog umetnika Kevina Aboša (Kevin Abosch), koji živi i radi na relaciji Pariz - Dablin, a proslavio se upravo fotografskim portretima mnogih svetski poznatih ličnosti.

Abošovi radovi se objašnjavaju kroz objektivaciju, dekonstrukciju i veličanje odela - društvenih arhetipova, ikona iz kulture i običnih građana (Džoni Dep, Dastin Hofman, Šinejd O'Konor, Barak Obama…).

Aboš primenjuje isti senzibilitet i na pokretne i na statične slike i sa lakoćom dezintegriše hijerarhijske razlike, a pored predstavljanja portreta poznatih, radiće i na projektu “1000 lica Novog Sada”, kao sastavnom delu šireg svetskog projekta “1000 lica”.

Trenutno je u završnoj fazi prvog igranog filma “Panda”, a radi i na projektu velikih razmera “1000 lica Pariza”.

Abošova izložba biće otvorena do 1. februara, a menadžer projekta je Biljana Mickov.

2024 © - Vesti online