Srbima otimaju i zemlju!
Predstavnici srpske zajednice u ovom delu Hrvatske navode više desetina slučaja u kojima se povratnici obaveštavaju da je na njihovoj zemlji, koja je uredno upisana u katastru, u lokalnom sudu upisano ime neke druge, potpuno nepoznate osobe.
-
Stvar je veoma ozbiljna. Javilo nam se desetak očajnih ljudi kojima su iz suda dobili obaveštenje da su u sudu, kao vlasnici upisani neki drugi ljudi. Pošto je reč o privatnoj svojini, opština nema prava da se meša i oni su prepušteni sudskim parnicama - kaže donačelnik opštine Zemunik, 54-godišnji Dragan Daničić.
Tako su, u mešovitom selu Poljica, kod Udbina, Hrvatske šume upisale u sudu vlasništvo nad šumom koja je vlasništvo sela poslednjih 300 godina.
- Ali, meštani su se organizovali i platili dobrog advokata, tako da je taj slučaj na sudu. Najveći problem je kod pojedinačnih slučajeva jer oštećeni uglavnom nemaju novca za pravnu pomoć - kaže Daničić.
Reporteri "Vesti" obišli su u Zemuniku Gornjem kod Zadra porodicu Reljić koja mada ima dokaze i račune da je poslednjih 150 godina vlasnik 60 ari zemlje uz magistralni put, nedavno saznala da je na tom mestu u sudu kao vlasnik upisana, za njih, potpuno nepoznata osoba.
- Vratila sam se sa sinom Tinom 2003. godine i od tada se bavimo poljoprivrednom onoliko koliko nam treba da preživimo. Međutim pre oko mesec dana smo saznali da je u sudu, na našoj zemlji kao vlasnik uknjižena neka Karmen Jovanović. Prvo smo se raspitivali kod rođaka, pa po selu i okolini, ali niko o njoj ništa ne zna. Na kraju smo angažovali advokata da bismo saznali ko je ta žena koja je sad vlasnik naše zemlje - priča u očaju 71-godišnja Božica Reljić i kaže da su i njene komšije suočene sa sličnim problemom.
- Svi smo u čudu. Valjda je logično da znam da su taj komad zemlje moji roditelji prodali nekome ili ne, ali sve ove godine urednom plaćam porez, da bi se sada ispostavilo da je to tuđe - kaže ova nesrećna žena.
U srpskom selu Biljane Gornje kod Benkovca, meštani su ostali bez skoro 200 hektara, najplodnije zemlje u ovom delu Hrvatske.
U dijaspori i ne znaju
|
- Sve što smo, još pre Prvog svetskog rata dobili od države bilo je upisano u knjige koje su tokom rata navodno nestale ili su uništene. Država je to iskoristila da nikome ne prizna vlasništvo, već izvrši kolektivnu nacionalizaciju. Onda je raspisala i konkurs o novom davanju u zakup te naše zemlje. Da nije tužno bilo bi smešno, jer sam i ja sa ocem Radom, konkurisao za tu našu zemlju, ali nismo prošli - žali se Jugoslav Ostojić.
Naše je 33 odsto parcela
Glišo Kolundžić
Dugogodišnji predsednik Odbora za povratak, obnovu i ekonomsko-socijalni položaj Srba u Ravnim Kotarima, Glišo Kolundžić kaže za "Vesti" da je ovo samo jedan od načina na koji se od kraja rata u Hrvatskoj otima srpska zemlja.
|