Ko će brinuti o dečaku iz Batutove?
"Dete je dobro, stabilno, nije životno ugrožen, prelomi ruku i nogu se adekvatno tretiraju. Nakon tri nedelje će skinuti gips sa ruku, a sa nogu za šest, iza čega sledi rehabilitacija", kazao je Marko Vidosavljević sa Univerzitetske dečije klinike.
Prema rečima lekara, dečak mora da leži i da se odmara.
"Smešten je u sobu sa više dece sa kojom lepo komunicira", kazao je lekar klinike u kojoj je dečak na lečenju.
O sudbini dečaka odlučiće Centar za socijalni rad, a brigu o dečaku žele da preuzmu njegovi bliski rođaci.
Nedelju dana posle tragedije u kojoj su njegovi roditelji izgubili život, mališan se oporavlja i, kako nezvanično saznajemo, mogao bi za desetak dana da izađe iz bolnice. Gde će i kod koga posle, odlučiće Centar za socijalni rad, koji je u slučaj uključen od samog početka.
"Uspotavljamo kontakt sa srodnicima po očevoj liniji i upravo danas se odvija
razgovor s jednim srodnikom u cilju preispitivanja njegove spremnosti i motivacije za dalje planiranje starateljstva nad tim dečakom", kazala je Marina Glišović iz Centra za socijalni rad opštine Zvezdara.
Država je dužna da se stara o detetu koje je ostalo bez oba rositelja
U slučaju kada dete ostane bez oba roditelja, o njemu je dužna da se stara država i to sve do punoletstva, čak i ako bliski srodnici postanu staratelji. Porodični zakon, ali i novi Zakon o pravima deteta, o čijem nacrtu se raspravlja, detaljno uređuju život ovih mališana, kako bi im se omogućilo što srećnije detinjstvo.
"Ono što naš zakon predviđa jeste da se to dete stavi pod starateljstvo na odgovarajući način i da se pre svega u krugu njegovih najbližih srodnika izvrši neka vrsta ispitivanja da se prosto sa njima proceni, ko bi se na najbolji mogući način mogao starati o interesima tog deteta, ispred te porodice, jer pravo deteta na porodicu ne znači samo pravo deteta na roditelje", objašnjava Nevenka Žegarac, članica Radne grupe za izradu Zakona o pravima deteta.
Ukoliko nema nikoga ko bi mogao da preuzme brigu o detetu, obezbeđuje mu se porodični smeštaj ili usvojenje, a u slučajevima kada bliži srodnici žele, ali nemaju mogućnosti da izdržavaju dete, u pomoć bi takođe trebalo da priskoči država.