Monti: Britaniji sledi izolacija
- (Britanski premijer) Dejvid Kameron je izneo zahteve koji su bili neprihvatljivi čak i za mene. Britanija je sebe isključila. Ona će biti u izvesnoj izolaciji, rekao je Monti.
Zbog protivljenja Britanije, sporazum dogovoren na Samitu Evropske unije u Briselu će imati status međudržavnog dogovora, a ne dokumenta EU.
Britanija je tako ostala jedina članica EU koja je ostala izvan novog sporazuma o jačanju fiskalne unije evropskog bloka. Lideri ostalih članica EU prihvatili su primenu strožih fiskalnih mera.
Glavne odredbe sporazuma podrazumevaju ograničavanje godišnjeg strukturnog deficita na 0,5 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), primenu automatskih sankcija ako javni deficit premaši tri odsto BDP-a, početak funkcionisanja evropskog stabilizacionog fonda i unošenje novih pravila u nacionalne ustave.
Baroso: Komplikovanije, ali brže
|
Britanija ove mere smatra isuviše velikim oduzimanjem fiskalne nezavisnosti država članica EU, na šta nije želela da pristane.
- Državama koje potpišu ovaj sporazum želimo sve najbolje. Ali, to nije u našim interesima i nismo spremni da se odreknemo još suvereniteta - poručio je Kameron.
EU u "tri kolone"?
Štajnbrik je izjavio da će unutar EU "postojati grupa A država, koje će unaprediti regulaciju finansijskog tržišta, dok će druga grupa napredovati u, na primer, koordinaciji budžeta i ekonomske politike".
|