Petak 09.12.2011.
15:52
24sata.info

Prava istina o apokalipsi Maja

Proročanstvo Maja zabrinjava ljude širom sveta
 

Stručnjaci za Maje smatraju da su ova nagađanja neutemeljena i da je kalendar bio predviđen tako da računanje počne ispočetka. Ali naučnike puno više i mnogo duže zanima jedna druga, stvarna apokalipsa – ona u kojoj je nestala velika civilizacija Maja.

Maje su generacijama živeli u razvijenoj kulturi u području Centralne Amerike. Njihova prva naselja datiraju još iz 19. veka pre Hrista. Bili su fantastični graditelji piramida - procenjuje se da su ih konstruisali više od 100.000. Imali su pismo, njegovali su umetnost, arhitekturu, matematiku i astronomiju. Ali negde u 8. i 9. veku nakon Hrista njihovo društvo naglo propada. Uzroci ovog raspada sistema donedavno su bili predmetom brojnih naučnih rasprava i teorija.

Nova istraživanja pokazala su da su Maje dobrim delom i sami odgovorni za svoju sudbinu. Naime, prema studiji koja je ovih dana predstavljena na godišnjoj konferenciji Američke geofizičke unije, Maje su u područjima u kojima su živeli krčili šume i tako izazvali velike suše. Naučnici već duže špekulišu da su suše bile ključni uzrok propasti Maja, međutim katastrofu su mogli ubrzati i neki drugi faktori poput ratova i prenaseljenosti.

Zanimljivo: Drevne Maje predvidele tačno u dan kolaps komunikacija

U novoj studiji tim pod vodstvom Benjamina Kuka iz NASA-inog Instituta za svemirska istraživanja Godar koristio se rekonstrukcijama vegetacije unazad 2.000 godina. Njihovi rezultati pokazali su da je sistemsko krčenje šuma koje su provodili Maje značajno pogoršalo suše u Centralnog Americi. Neke ranije studije utvrdile su da je na sličan način nestala civilizacija južnoameričkog naroda Nasca koji je poznat po ogromnim crtežima na zemlji, prenosi "tportal".

Kada je reč o Majama, nameće se pitanje kako su relativno primitivni poljoprivrednici mogli uticati na vremenske prilike. Naučnici smatraju da su površine koje su Maje iskrčili imale veći indeks refleksije od tamnijih šuma. To znači da su reflektovale energiju u atmosferu umesto da je apsorbuju. Na taj se način smanjio dotok energije koja je bila neophodna za procese kao što je pretvaranje vode u paru i oblake.

Konačan rezultat bilo je smanjenje količina padavina za 10 do 20 odsto. Zbog smanjenih količina kiša tlo se isušilo pa je sva dodatna energija odlazila u zagrevanje površine umesto u isparavanje vode. Temperature površine porasle su za 0,5 stepena Celzijusa. Za društvo koje je zavisilo o poljoprivredi to je bilo pogubno.


Kuk i njegove kolege uporedile su vegetaciju iz razdoblja pre i nakon dolaska Kolumba 1492. Invazija Evropljana smanjila je broj starosedelaca za čak 90 odsto.

To je smanjilo ljudski pritisak na šume pa su one ponovo počele rasti. Tragovi u tlu pokazuju da je nakon invazije klima ponovo postala vlažnija. Naučnici smatraju da je krčenje šuma odgovorno za oko 50 odsto intenziteta suša i upozoravaju da bi slični scenariji mogli da se ponove i u budućnosti iz istih razloga – preteranog krčenja šuma.

2024 © - Vesti online