Subota 03.12.2011.
12:02
P. Arsić - Vesti

Predsednica Suda BiH štiti zločince

Poznata po izjavi "Svi smo mi Ejup Ganić": Medžida Kreso
 

Medžida Kreso, koja se proslavila izjavom "Svi smo mi Ejup Ganić", ovaj put svoj patronski odnos prema Bošnjacima osumnjičenim za ratne zločine manifestovala je tako što je od predsedavajućeg Predsedništva BiH zatražila da stopira potpisivanje protokola.


- Dva dana uoči potpisivanja protokola, Kreso je pozvala telefonom Komšića i ubedila ga da taj dokument narušava "nacionalne interese BiH", nakon čega je on odmah urgirao u Tužilaštvu i tražio da se potpisivanje odloži - otkrili su našem listu izvori iz Suda BiH.
 

Nož u leđa Tužilaštvu

Predsednica Suda BiH Medžida Kreso potvrdila je da pravosuđe BiH nije nezavisno i to tako što je analizu zastoja implementacije za procesuiranje ratnih zločina uputila na adrese Ambasade SAD, OHR-a, Specijalnog predstavnika EU, ali ne i na adrese Ministarstva pravde i Parlamenta BiH. "Vesti" su došle u poset pisma u kome Kreso nastoji da diskredituje Tužilaštvo BiH, a naš list je imao i uvid u analize Tužilaštva BiH koja jasno govori da je upravo Kreso ta koja blokira procesuiranje ratnih zločina i predmete drži u fiokama.

Komšić je odmah nakon razgovora sa predsednicom Suda BiH pozvao Tužilaštvo BiH i zatražio odlaganje potpisivanja protokola između dve države. Šef Tužilaštva BiH Jadranka Lokmić Misirača, zajedno sa ostalim tužiocima, tražila je od Komšića da im svoj zahtev i pismeno obrazloži kako bi se izbegle manipulacije. Komšić je tako i uradio i zatražio da se sporazum ne potpisuje dok ga ne potvrdi Predsedništvo BiH ističući da bi to bilo kršenje procedure.


Da je i ovaj put sve poteklo iz kuhinje Medžide Kreso sama je indirektno priznala sarajevskim medijima u kojima je pozdravila blokadu protokola, rekavši da taj dokument "nije rešio ključne probleme". Šta se, zapravo, iza brda valja najbolje je potvrdila njena izjava da je "saradnja sa Srbijom na procesuiranju ratnih zločina moguća samo na ravnopravnoj osnovi, a ne na osnovu sporazuma koji će Beograd odmah da krši, kao što već radi sa ranijim sličnim sporazumima".


Iz Tužilaštva BiH saopšteno je da svi tužioci stoje iza predloženog sporazuma i naglasili da je tekst izrađen u koordinaciji sa Ministarstvom pravde BiH i usaglašen sa Beogradom.


Na stranu Tužilaštva BiH stao je i ministar pravde BiH i Bariša Čolak, koji tvrdi da je u pitanju tehnički dokument koji državni vrh ne treba da verifikuje.


- Žao mi je što je došlo do odlaganja potpisivanja sporazuma, pogotovo što je to u suštini bio samo operativni protokol o kojem smo i mi dali mišljenje. Protokol bi samo podrazumevao razmenu informacija između dve države, prioritetno u vezi s ratnim zločinima - zaključuje Čolak.
 

Selman: Umešala se politika

Ministar pravde RS, Džerard Selman, rekao je da Protokol o saradnji Tužilaštava Srbije i BiH nije potpisan jer se umešala politika, ali da će se to desiti.
- Mislim da su apsolutno neprimerene izjave predsednice Suda BiH Medžide Kreso i predsedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića, koji je svojim političkim delovanjem uspeo da zaustavi proces koji je neminovan - rekao je Selman. On je ocenio da je takav protokol dobar i za BiH i za Srbiju.

2024 © - Vesti online