Ostavljanje pušenja posle infarkta produžava život
Studijom, kojom je rukovodio dr Jariv Gerber, je 13 godina praćeno više od 1.500 ljudi koji su preživeli infarkt. Jedan od njenih nalaza je i to da i oni koji posle srčanog udara ne ostave sasvim cigarete, ali smanje njihov broj, žive duže od osoba koje nastave po starom, preneo je Rojters.
Sve u svemu, oni koji su posle infarkta sasvim ostavili cigarete, su bili pod 37 odsto manjim rizikom da umru u trinaestogodišnjem periodu trajanja studije, što ih gotovo izjednačava sa ispitanicima koji nisu nikad pušili i koji su bili pod 43 odsto manjim smrtnim rizikom od pušača koji ni posle infarkta nisu ostavili čigarete.
Osobe koje su izvesno vreme pre infarkta ostavile duvan, time su smanjile rizik od smrti tokom trinastogodišnjeg perioda za polovinu.
Studijom je bila obuhvaćena 1.521 odrasla osoba stara 65 i više godina. Reč je o ljudima kod kojih je do prvog infarkta došlo 1992. ili 1993. godine i koji su lečeni u jednoj od osam izraelskih bolnica. U trenutku infarkta bilo je 27 odsto njih koji nikad nisu pušili, 20 odsto su bili bivši pušači, a više od polovine pušači.
Tokom trajanja studije, umrlo je 427 praćenih pacijenata. Pri tom je smrtni rizik bio najveći kod onih koji su nastavili da puše i pošto su u obzir uzeti faktori kao što su gojaznost, navike u vezi s fizičkom aktivnošću, obrazovanje, prihodi i ukupno stanje zdravlja. Među 381 pacijentom koji je nastavio da puši, rizik od smrti smanjivao se za 11 odsto za svakih pet cigareta dnevno manje.