Dačić: Azilanti idu u EU da prezime
"Nama je interes da imamo dobre odnose sa policijama u regionu i sa policijama Mađarske i Austrije radimo na sprečavanju ilegalnih migracija i nadam se da ćemo imati dobre rezultate", rekao je Dačić.
On je istakao da će Srbija učiniti sve da ne dozvoli zloupotrebu prava na azil, kako se ne bi upropastilo "ono što je možda jedina praktična stvar koji građani Srbije imaju od procesa evropskih integracija".
Prema Dačićevim rečima, osim lažnih azilanata koji odlaze u zemlje EU, najviše Nemačku, Švedsku, Belgiju i Luksemburg, Srbija se suočava i sa problemom ilegalnih migranata koji dolaze iz drugih krajeva sveta.
Njihov broj je od početka godine 2.700, rekao je Dačić i dodao da se predviđa da će ih do kraja godine biti 5.000.
On je rekao da će Srbija poboljšati kontrolu granica, ali da se razmatra i pitanje kapaciteta za njihov smeštaj, jer ga nema dovoljno.
Govoreći o evropskim integracijama, Dačić je naglasio da će MUP učiniti sve što je u njegovoj nadležnosti da Srbija 9. decembra stekne status kandidata, jer je članstvo u EU državni i nacionalni interes.
Malmstrem je naglasila da je potrebno poboljšati kontrolu granica i boriti se protiv organizovanih mreža koje omogućavaju migrantima ilegalan prelazak granice.
Ona je rekla da je sa Dačićem razgovarala o mehanizmima za suzbijanje te pojave.
"Pitanje migracije je globalni problem, a Srbija je zemlja tranzita u koju migranti dolaze iz raznih krajeva sveta", rekla je Malmstrem i istakla da EU mora da pronađe način kako da bolje koordinira aktivnosti u sprečavanju krijumčarenja ljudi.
Malmstrem je rekla da će stvaranje zajedničke politike po pitaju azila biti jedan od njenih najvećih izazova na funkciji evropskog komesara za unutrašnje poslove.
Malmstrem je rekla da je razgovarano i o borbi protiv organizovanog kriminala i pohvalila napore Srbije u toj oblasti.
Sprečiti jednostrane poteze dok traje dijalog o Kosmetu
Dačić je izjavio da bi bilo veoma važno da međunarodna zajednica izvrši pritisak kako bi se sprečili jednostrani potezi na Kosovu koji mogu izazvati sukobe.
Dačić je rekao da bi bilo dobro da se svi suzdrže od jednostranih poteza na Kosovu dok traje dijalog i razgovori.
"Svaki dijalog, svaki razgovor je bolji od nasilja, jednostranih poteza, od rata. Ratovi i jednostrani potezi ne odgovaraju srpskom narodu žato što je cena koju smo u prošlosti platili bila veoma, veoma visoka", kazao je ministar.
Zato bi bilo vrlo važno da međunarodna zajednica izvrši pritisak da ne bude jednostranih postupaka koji mogu da izazovu nasilje ocenio je Dačić.
On je dodao i da je Srbija spremna da sarađuje sa međunarodnim snagama koje se nalaze na Kosovu u pravcu smirivanja a ne zaoštravanja situacije.
"Sigurno nikom nije u interesu da se situacija na Kosovu i Metohiji zaoštrava. Mup će učiniti sve što je u našoj nadležnosti da ispunimo sve što je neophodno da Srbija dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji", kazao je Dačić.