Ponedeljak 28.11.2011.
21:01
Srna

Haški sude, zašto film o Srebrenici nije za javnost?

"Ukoliko Haški tribnal ne želi da radi transparentno o veoma bitnim pitanjima, to znači da i dalje postoji ozbiljna zabrinutost srpskog naroda u BiH o tome šta predstavlja taj sud", rekao je Govedarica Srni.

On kaže da treba pozdraviti sve one koji su plasirali ovaj film u javnost.

"Ljudima koji su uspeli da plasiraju ovaj film u javnost treba čestitati na hrabrosti, jer očigledno da nije bio nimalo lak zadatak `proturiti` ovaj film u javnost i pokazati da medalja ima i drugu stranu", rekao je Govedarica.

On je istakao da ovaj film svedoči o stanju u kome se nalazila Srebrenica u periodu od 1992. do 1995. godine, dodajući da je Naser Orić sa svojom grupom do 1993. godine držao i kontrolisao oko 95 odsto teritorije u Srebrenici.

Govedarica je objasnio da sukob između Srba i muslimana u Srebrenici i okolini ima svoje korene još od ranije i da je to mesto bilo poprište bitaka. Prema njegovim rečima, u Srebrenici je 1942. godine počinjen zločin nad Srbima i tada je ubijeno više od 200 ljudi.

Iz filma norveških dokumentarista koji je uzbudio bošnjačku dijasporu

On je rekao da je očigledno da cifra od više od osam hiljada žrtava Srebrenice, koju je "nažalost u izveštaju svojevremeno prihvatila RS, jedna neistina o kojoj film i govori".

Stranka dijaspore BiH saopštila je juče da je Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu za bivšu Jugoslaviju poslao pismo švedskoj i norveškoj televiziji povodom emitovanja filma "Srebrenica - žrtvovani grad".

Portparol Haškog tribunala Nerma Jelačić nije mogla da potvrdi Srni da je Tribunal poslao pismo švedskoj i norveškoj televiziji povodom emitovanja filma "Srebrenica - žrtvovani grad", uz obrazloženje da to - nije za javnost.

2024 © - Vesti online