Rat anketama sluđuje birače
Poslednje "Ipsos stratedžik marketinga" pokazuje da koalicija oko naprednjaka ima poverenje 23,9 odsto birača, a drugopozicionirana Demokratska stranka sa 19,4, dok su pre samo desetak dana, rezultati Nove srpske političke misli pokazivali skor od 28,4:27 u korist SNS-a.
Magla sa TV ekrana
|
Stratedžik je istražio da Liberalno- demokratska partija ima 12,3 odsto, ili duplo više nego što je pokazalo ispitivanje NSPM. U korak s liberalima su, prema Stratedžiku, socijalisti, koji bi sami osvojili 9,2 odsto, ili skoro procenat više nego prošle nedelje, a sa partnerima penzionerima i JS Dragana Markovića Palme čitavih 13.
DSS je gledajući dva poslednja ispitivanja birača sa 7,1 skočio na devet, a SRS sa istim procentom je prema najnovijem istraživanju jači za 1,3 i dostiže poverenje 8,4 odsto ispitanika.
Ova ispitivanja donekle, kako kaže direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja Partner uneozbiljuju akteri anketa srpski političari jer se pozivaju na istraženu popularnost kada i kako im odgovara.
- To rade vrlo improvizacijski i amaterski, pa često koriste u javnosti vrlo stara istraživanja ako im idu u korist, pominju procente popularnosti i kad treba i kad ne treba. Tako nesvesno ruše ugled agencija i njihov rad čine neozbiljnim - kaže Šutić i dodaje da zato rezultate anketa kojima se političari služe treba uzeti s rezervom jer su uveliko frizirane.
On na naše pitanje da li je moguće da neke stranke, poput LDP-a, prema istraživanjima iste agencije, od jula do novembra skoče za osam odsto, odgovara odrečno.
Samo bi neki tektonski poremećaj, odnosno vrlo krupan događaj u poput dobijanja ili nedobijanja kandidature za EU, mogao da pomeri rezultat stranke za najmanje dva, a najviše nekoliko odsto gore ili dole.
Dinkić i Ljajić jure cenzus
|