Ponedeljak 21.11.2011.
15:03
Blic

Saif Gadafi otkriva tajne režima

Gadafijev sin ljubimac: Saif al- Islam
 

Međutim, to suđenje bi moglo da bude veoma neprijatno za neke britanske lidere, uključujući bivšeg britanskog premijera Tonija Blera i princa Endrua, pošto bi Seif mogao da otkrije nepoznate pojedinosti o tesnim vezama koje je s njima održavao.


I dok se ne razreši spor između libijskih vlasti i Međunarodnog krivičnog suda u Hagu o tome gde će se suditi poslednjem preostalom beguncu iz Gadafijevog klana, koji je uhapšen 20. novembra,  za kojim se još tragalo, mediji spekulišu kakve sve tajne zna ovaj 39-godišnjak kog je Zapad smatrao reformatorom i čovekom koji će otvoriti Libiju prema svetu.


Ovaj nekadašnji plejboj i ženskaroš, prepoznatljivog imidža s firmiranim naočarima i obrijane glave, dobio je diplomu inženjera u domovini, u Austriji je završio biznis, a master i doktorat iz ekonomije stekao je 2008. godine na prestižnom Londonskom ekonomskom fakultetu, odakle i potiču njegove bliske veze s britanskim establišmentom. Princ Endru, drugi sin kraljice Elizabete, bio je redovan gost u Tripoliju kao trgovački ambasador Britanije, a u Seifovu čast priređivao je prijeme u Bakingemskoj palati i dvorcu Vindzor. Lord Pauel, bivši savetnik Margaret Tačer i Džona Mejdžora, bio je predsednik kompanije koja je sklapala građevinske poslove u Libiji.

Dekan povezan s Gadafijem

U martu ove godine uglednu Londonsku ekonomsku školu potresla je afera zbog veza sa Seifom Gadafijem, studentom te visokoškolske ustanove. Haurad Dejvis je tada podneo ostavku na mesto dekana zbog toga što je 2009. fakultet primio od Seifove fondacije milion i po funti za istraživanja, a on sam je bio angažovan kao ekonomski savetnik Libijske investicione uprave.

Finansijer Net Rotšild, potomak slavne dinastije Rotšild, imao je brojne poslovne veze sa Libijom, a 2008. na sedeljci koju je napravio u svom stanu u Njujorku počasna zvanica bio mu je upravo Seif. Libijac je bio viđen i na njegovom seoskom imanju u Engleskoj i u porodičnoj vili na Krfu. Među gostima u toj vili bio je i lord Mendelson, tadašnji laburistički sekretar za biznis, koji je priznao da je sa Seifom razgovarao o Abdelbasetu al Megrahiju, okrivljenom za rušenje aviona iznad Lokerbija. Magrahi je ubrzo pušten iz zatvora zbog lošeg zdravlja.


Međutim, niko od Seifovih prijatelja iz prošlosti nema toliko razloga za brigu koliko Toni Bler, koji je prednjačio u uspostavljanju tesnih veza sa Gadafijevom Libijom. Dok je još bio na vlasti, važio je za najvećeg zagovornika Gadafijeve rehabilitacije na međunarodnoj sceni i često ga je posećivao u šatoru u Tripoliju. Godine 2003. Bler je u UN predložio rezoluciju za ukidanje sankcija državi-pariji.

Bler savetnik libijske uprave

Prošle godine neki britanski mediji su objavili da je nekadašnji premijer Toni Bler radio kao savetnik Libijske investicione uprave, fonda koji su osnovali Gadafijevi 2006. godine i čija se vrednost procenjuje na 70 milijardi dolara. Baš u to vreme Seif je izjavio da je Bler postao dobar prijatelj porodice Gadafi.


Već iduće godine grlio se i ljubio s pukovnikom prilikom sklapanja famoznog “sporazuma u pustinji”, koji je britanskim firmama doneo veoma vredne naftne ugovore s Libijcima, pre svega “Britiš petroleumu” koji je tada sklopio posao od 600 miliona funti. Iako je 2010. Bler demantovao da je angažovan kao pukovnikov savetnik, analitičari mogu samo da nagađaju o prirodi njegovih odnosa sa porodicom Gadafi i ličnoj koristi koju je od njih imao.

2024 © - Vesti online