Žene u crnom obeležile pad Vukovara
Demonstranti su nosili transparente na kojima piše: "Solidarnost", "Odgovornost" i "Nikada nećemo zaboraviti žrtve Vukovara", a skup obezbeđuje oko 30 policajaca.
Ratni sukobi su u Vukovaru počeli su 13. avgusta 1991, a JNA je zauzela grad 18. novembra. Vukovar je bio prvi grad iz kojeg su borbom potisnute hrvatske snage.
Predsednica organizacije Žene u crnom Staša Zajović rekla je da je cilj skupa da se građani Srbije podsete na zločine u Vukovaru pre 20 godina.
"Iz Beograda su u Vukovar otišle hiljade muškaraca pod okriljem JNA i paravojnih formacija da bi razrušile Vukovar i ubijale njegove žitelje", ukazala je ona i upozorila da "pojedina istraživanja pokazuju da 20 odsto građana Srbije ni danas ne veruje da su u Vukovaru počinjeni zločini".
Zajović je rekla da je "sramna prošlost Beograda" to što su kolone sa tenkovima iz Vukovara dočekivane sa "ovacijama".
"To pokazuje da su građani bili taoci tadašnjeg režima", rekla je Zajović i optužila aktuelnu vlast da se samo deklarativno zalaže za pomirenje među narodima u regionu.
Žene u crnom traže i da se otvaranjem arhiva Vojske Srbije utvrdi istina o nestalima i otkriju grobnice hrvatskih žrtava u Srbiji. Traže i suđenja zbog osnivanja logora i ubijanja i mučenja hrvatskih civila i vojnika u logorima u Stajićevu, Begejcima, Sremskoj Mitrovici, Aleksincu, Nišu i Beogradu.
Borbe za Vukovar trajale su 86 dana, a u njima je, kako se procenjuje, poginulo između 3.000 i 5.000 ljudi, uglavnom civila. U sukobima je razrušeno 90 odsto grada.U opsadi Vukovara učestvovalo je oko 30.000 vojnika JNA i veliki broj pripadnika teritorijane odbrane i paravojnih snaga.