Utorak 15.11.2011.
14:28
Press

Luksuz se u Srbiji prodaje bolje nego pre krize

Izlog prestižnog "Luj Vitona" kao da je za Srbiju kreiran: Torba od više hiljada evra na/u očerupanoj ptici/zemlji

Dok jedan deo Srba grca u dugovima, neki drugi, mnogo manji deo, usred krize kupuje najluksuznije automobile, skupocene satove i parfeme, iznajmljuje jahte i putuje oko sveta. I to više nego pre recesije.

Prodaja luksuznih vozila čije su cene u proseku oko 100.000 evra porasla je za petinu u odnosu na prvih deset meseci prošle godine, a neki skupoceni modeli prodaju se, verovali ili ne, duplo više.

Ove godine prodato je čak 15 "audija A8" više nego prošle, tvrde u Srpskoj asocijaciji uvoznika vozila i auto-delova (SAUVA). Slična priča je i sa "porše panamerom", koji se duplo bolje prodavao ove godine, iako košta neverovatnih 185.000 evra! Predsednik SAUVA Miloš Petrović kaže da to nije čudno jer tržište skupih kola nije pretrpelo velike potrese.

"Ko je imao novac pre krize, ima ga i dalje. A onaj ko ga nije imao, tek sada nema. Što se tiče skupljih modela, uvek se prodavalo oko 1.500 komada godišnje. Mogu da promene, eventualno, brend, ali neće kupiti jeftiniji auto", objašnjava Petrović.

Ali, skupa kola nisu jedina stvar čija prodaja u Srbiji drastično raste iako standard većine građana opada. Svakodnevno neka dama postane vlasnica barem jednog prstena skupljeg od 2.000 evra ili neki gospodin pazari neki skupoceni sat. U Zlatari "Andrejević", koja ima čak i komade nakita koji koštaju po 9.000 evra, kažu da posao ove godine i te kako dobro ide.

"Mi imamo i švajcarske satove 'perelet' za one koji vole unikate. Njihove cene su od 2.000 evra pa naviše. Što se tiče nakita, imamo mušterije koje uđu u radnju i spremne su da izdvoje i po 2.000 evra za prsten", objašnjavaju u zlatari.

Automobili, nakit i skupi satovi više nisu jedini luksuz za koje ljudi u Srbiji izdvajaju novac. Jedna od atraktivnijih stvari su i putovanja. U agenciji "Kon Tiki" najskuplje putovanje je put oko sveta, koje košta čak 5.790 evra. Iako pola Srbije za te pare radi dve godine, neki drugi deo Srbije traži kartu više za ovo putovanje.

"Ima dosta ljudi, profesora, doktora, koji prosto uživaju u putovanjima i lako uplaćuju ovakve aranžmane", objašnjavaju u "Kon Tikiju". Interesovanje za atraktivne destinacije kao što je Šri Lanka, Mauricijus ili Tajland poraslo je za 20 odsto.

2024 © - Vesti online