Utorak 15.11.2011.
02:13
Večernje novosti

Albanci brišu srpske tragove na Kosmetu

Merkur sa Plutosom, amfora iz neolita, vinčanske figurine, koplje iz gvozdenog doba, srednjovekovni mač, milion srpskih naslova, foto-dokumentacija s kraja 19. veka, slike starih majstora, redak nakit. Sve je to deo ogromnog srpskog blaga na Kosovu i Metohiji, koje je posle prisilnog napuštanja matične zgrade 1999. ostalo u depoima Muzeja u Prištini, navode ''Večernje novosti''.

Jedan u nizu manastira koje su Albanci oskrnavili

Reč je o oko 30.000 predmeta, među kojima su i dela neprocenjive nacionalne i umetničke vrednosti, od kojih se neka - slike, skulpture, numizmatika, retki spisi, ikone, čak i bogoslužbeni predmeti iz srpskih crkava, ''krčme“ na ''crnom“ tržištu umetnina širom Evrope.

"Srpska kulturna baština na KiM danas je najugroženije nasleđe u Evropi. O ovom izuzetno brojnom i značajnom kulturnom blagu Srbija se decenijama brinula, a danas je Albanci svojataju. Prekrštavaju i naše nacionalne junake, pa je tako Stefan Nemanja postao Stojan Nimani, a Obilić albanski vitez Miloš Kopilići. Promenom naziva mesta brišu trag o postojanju hrišćanske civilizacije, falsifikuju istoriju, a uz pomoć nekih međunarodnih institucija sve čine da deo srpskog etnografskog nasleđa koje se, sticajem okolnosti zateklo u Beogradu uoči velikog srpskog pogroma, vrate na Kosovo“, kaže Branko Jokić, direktor Muzeja u Prištini, izmeštenog u Beograd.

''Krajem devedesetih, u Beograd je za dve izložbe, arheološku i etnografsku, doneto nekoliko stotina eksponata iz Prištine. Brižno, legalno i zakonski, čuvamo ovaj tek mali deo srpskog blaga - kostime, nošnju i nakit, koje su nosile žene sa Kosova. Ono je izloženo u Etnografskom muzeju u Beogradu, a deo arheološkog blaga je u depou Narodnog muzeja. Brinemo, međutim, o srpskoj baštini koja je ostala na KiM“, kaže Jokić.


U Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci ''Ivo Andrić“, u Prištini, ostalo je milion knjiga srpskih naslova sa neutvrđenim brojem starih i retkih knjiga. U Galeriji savremene umetnosti ostala je celokupna zbirka - stalna postavka sa svom dokumentacijom. U Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture, kao i u gradskim i regionalnim zavodima (u Prištini i Prizrenu) ostala je tehnička dokumentacija sa neutvrđenim brojem ikona koje su bile u postupku konzervacije.

I u Pokrajinskom arhivu i gradskim arhivima u Prištini, Prizrenu, Peći, Gnjilanu i Kosovskoj Mitrovici ostala je ogromna arhivska građa značajna za državu Srbiju.

Najbogatija umetnička grupa sakralne arhitekture, koju je Evropa nasledila od hrišćanskog istoka, nalazi se na teritoriji KiM.

Tu je više od 300 zaštićenih kulturnih dobara. Spomenici iz srednjeg veka dokaz su da je u vreme Nemanjića srpska država u kontinuitetu od dva veka i deset vladara (1168 -1371) pripadala razvijenim zemljama Evrope.

"Svedoci smo, nažalost, da u neprestanom negiranju postojanja svega srpskog na ovim prostorima, Albanci pokušavaju da stvore nekakav 'kosovarski' kulturni identitet. Sve što pripada praistoriji deo je evropskog kulturnog nasleđa, ne može biti 'kosovarsko', već sa Kosova i u tu zamku mi nećemo upasti“, kaže Jokić.

Nastanak svetinja Srpske pravoslavne crkve i baštine srpskog naroda i srpske države na KiM dokumentovano se može pratiti od ranog srednjeg veka do danas.

U poslednjih 12 godina, na KiM je uništeno ili oskrnavljeno 150 pravoslavnih srpskih hramova i crkava, kapela i manastira iz 13. ili 14. veka. Iz mnogih crkvenih riznica odneto je pokretno pravoslavno blago neprocenjive vrednosti.

Nedavno, policija Grčke otkrila je bandu Albanaca koja je nelegalno trgovala ikonama i gravirama iz ranog 17. veka i dragocenostima iz rimskog doba pohranjenim na KiM.

2024 © - Vesti online