Interpol juri 400 Makedonaca
Reč je o osobama koje se dovode u vezu sa ubistvima, trgovinom drogom i ljudima, ekonomskim kriminalom, razbojništvima, teškim krađama i reketom. Iz makedonskog MUP-a navode da je trenutno aktivirano više od 2.000 poternica protiv ljudi koji su se ogrešili pred zakonom, ali je asistencija Interpola zatražena za 382 kriminalca.
Ovo nije konačna cifra budući da se za više od stotinu makedonskih državljani traga putem Interpola u drugim država u kojima su prekršili zakon. Na zvaničnom sajtu Interpola trenutno se nalaze imena 21 državljana Makedonije, za njima su raspisane crvene poternice.
Za nekima od njih, osim makedonskog MUP-a poternice su raspisale i bezbednosne službe drugih država, a reč je o kriminalcima, članovima velikih i moćnih grupa koji godinama predstavljaju "trn u oku" policiji.
Policijska iskustva pokazuju da kriminalci odmah po napuštanju Makedonije beže u susedne države odakle se prebacuju u zemlje bivšeg istočnog bloka. Klasičan primer za to je bivši upravnik Uprave makedonskih carina Dragan Daravelski, koji se tereti za finansijsku maleverzaciju tešku na desetine miliona evra. On poseduje i državljanstvo Srbije i živi i radi u Beogradu.
Makedonija je sporazume o ekstradiciji potpisala sa tridesetak država u svijetu, među kojima su većina iz okruženja. Prošle godine je Makedoniji isporučeno 23 njenih državljana, a Skoplje je izručilo 14 građana drugim državama.