Ponedeljak 14.11.2011.
13:03
Ekipa "Vesti"

Beograd sabotira odbranu severa Kosova

Opiru se planovima da postanu Kosovari: Barikade u Leposaviću
 

Počelo se od Leposavića gde je ranijih godina otpor bio najjači, a odbrana najbolje organizovana. Dva puta za poslednje dve godine u ovoj opštini Vlada Srbije uvodila je prinudnu upravu i dva puta su organizovani izbori sve dok koalicija DS-SPS nije uspela da obezbedi većinu, a za glas se davalo šta god je ko poželeo: od teleta do kredita vrednih po nekoliko desetina hiljada evra.


Odmah nakon osvajanja vlasti počelo je i urušavanje sistema odbrane koji je godinama u ovoj opštini funkcionisao "kao sat", da li nekim dogovorom ili slučajno usledile su i optužnice iz Prištine protiv Velimira Bojovića i Nenada Radulovića (DSS), bivših predsednika i potpredsednika opštine koji su se najžešće suprotstavljali instaliranju elemenata albanske države: obojica su morala da se sklanjaju, da se više ne bave politikom i da ćute.
 

Bogdanović preselio porodicu

Srbi sa severa Kosmeta zameraju ministru Goranu Bogdanoviću što je svojevremeno bio u Vladi Bajrama Redžepija, a još više što je porodicu preselio u Beograd.
Iako još srednjoškolci, deca su ispisana iz leposavićke gimnazije i prešla na školovanje u Beograd, a supruga, radnik biblioteke u Leposaviću, dugo je na bolovanju u Beogradu, dođe samo po dva-tri dana u Leposavić i ponovo ode za Beograd.

- Imali smo takav sistem da smo nekoliko hiljada ljudi mogli da okupimo za nekoliko minuta. Sve je to za kratko vreme porušeno, zato smo sada najslabija karika u odbrani severnog Kosmeta. Da nije bilo Hašima Tačija i njegove drske provokacije sa slanjem specijalaca ROSU na Jarinje i Brnjak, mi bismo i sada spavali i tako bi "u snu" bili isporučeni Hašimu Tačiju - kaže jedan od Srba iz Leposavića koji nije stranački opredeljen, a u prvim je redovima borbe za, kako kaže, opstanak na svom ognjištu.


- Na predsednika opštine Branka Ninića vrši se veliki pritisak, on je nekoliko puta pokušavao da izvrda zajedničke sastanke sa ostalim predsednicima opština, ali je na kraju morao sa ostalima, ipak, naš otpor je i dalje mnogostruko slabiji nego u Zubinom Potoku ili Kosovskoj Mitrovici - kaže ovaj Srbin.


U Leposaviću sumnjaju da je nedavni upad Kfora na Jarinje i osvajanje dva alternativna pravca bila neka vrsta izdaje: iako se znalo da će Kfor te noći udariti, za to su znali i svi čelnici opštine, na barikadama je ostalo po desetak ljudi, a opštinsko rukovodstvo gotovo ništa nije preduzelo da se Amerikancima i Nemcima pruži ozbiljniji otpor, čak ni sirene za uzbunu nisu uključivane.


Tek kada je narod čuo da se na Jarinju nešto dešava počelo je samoorganizovano okupljanje građana na koje je potom bačen suzavac. Cilj Kfora je da upravo preko Leposavića, sleđa dođe do Zvečana i Kosovske Mitrovice, a da u međuvremenu, računajući da neće biti ozbiljnijeg otpora, zauzme i glavni alternativni pravac Lešak - Vrčevo - Raška - Novi Pazar.
 

"Podoban" samo Ninić

U pregovorima sa Robertom Kuperom, koji su održani u Raški, zajedno sa Borkom Stefanovićem i Goranom Bogdanovićem, učestvovao je samo predsednik opštine Leposavić Branko Ninić. Još nekoliko puta u ekipama za pregovore sa stranim delegacijama bio je samo Ninić, dok ostali predsednici opština nisu pozivani.

2024 © - Vesti online