Mario Monti novi premijer Italije
"Senatoru Mariju Montiju poveren je zadatak da sastavi novu vladu", rekao je portparol predsednika novinarima.
Predsednik Napolitano je ceo dan vodio maratonske razgovore sa parlamentarnim liderima o formiranju nove tehnokratske vlade, prenose agencije. Napolitano je danas održao ukupno 17 sastanaka sa liderima stranaka i važnijim političarima o formiranju vlade.
Na Montiju je sada da formira vladu i predstavi program koji će podržati većina u parlamentu. Po dobijanju mandata od predsednika, Monti je izjavio da će odmah početi da radi na formiranju novog kabineta.
On je naglasio da želi da vrati ponos Italijanima i da obezbedi ponovo privredni rast. Rekao je da "sa velikom odgovornošću i poniznošću prema i narodu prihvata dužnost" i naglasio da je dužnost sadašnje generacije italijnskih političara da vrate Italiju na ranije staze privrednog razvoja.
Ranije danas, Berluskonijeva stranka Narod slobode izabrala je Montija kao kandidata za mandatara. Iz te stranke poručeno je da će nova vlada potrajati samo toliko koliko bude potrebno vremena da se sprovedu ranije usvojene mere štednje.
Mario Monti stekao je ugled u političkoj i ekonomskoj areni tokom decenija na funkciji evropskog komesara devedesetih godina. Zbog stručnosti, oštrog uma i diplomatskih sposobnosti, ali i odbijanja da se povinuje jakim pritiscima različitih lobi grupa, Monti je zaradio titulu jednog od najuvaženijih zvaničnika Evropske komisije.
Jedan bivši ambasador koji je radio s Montijem u Briselu seća ga se kao strogog, ali pouzdanog partnera spremnog da se dogovara i kaže da taj Italijan nije imao običaj da rešava stvari na italijanski način. "Njegov nadimak u to vreme bio je 'Italijanski Prus'".
Berluskoni ga je imenovao za komesara za unutrašnja tržišta 1994. godine da bi na mesto komesara za konkurentnost došao 1999. i na toj funkciiji ostao narednih pet godina. Italijanski predsednik Đorđo Napolitano imenovao ga je prošle sedmice za doživotnog senatora.
Izbori u Italiji biće održani tek 2013. godine tako da Monti i njegov kabinet imaju dovoljno vremena da sprovedu bolne reforme penzionog sistema, zakona o radu i javnog sektora, kao što zahtevaju tržišta i evropski partneri. Monti će imati težak zadatak da dobije poverenje parlamenta koji, kako ocenjuje Rojters, poslednjih godina nije stekao reputaciju institucije s visokim osećajem za odgovornost prema narodu. Ako ga parlament ne podrži, Italiju čekaju vanredni izbori početkom sledeće godine.