Nedelja 13.11.2011.
10:11
Srna

Baroso: EU na prekretnici - ili zajednički napredak, ili raspad

Osvrćući se na Dan sećanja i primirja u Prvom svetskom ratu, koji je obeležen 11. novembra, Baroso je upozorio da sve akcije imaju posledice navodeći da je za Evropljane najbolji način da očuvaju mir i prosperitet podrška i poverenje evropskim institucijama, a ne dozvoliti da se kontinent podeli politički i ekonomski.

Apeluje da se sve članice EU ujedine i krenu napred, a Britanija prihvati evropske integracije: Žoze Manuel Baroso

Nakon turbulencija na tržištima i pada vlada u Italiji i Grčkoj, Francuska i Nemačka razmatrale su ideju manje evrozone što bi značilo da slabije zemlje kao što je Grčka treba da napuste evro, što bi kasnije neizbežno vodilo formiranju takozvane dvoslojne EU.

Sve su jači pozivi evroskeptika među članovima Konzervativne partije u Britaniji da se zemlja delimično ili potpuno povuče iz EU, što je kulminiralo prošlog meseca kada je 81 konzervativac u parlamentu glasao protiv vlade, a u korist referenduma o članstvu u evro-bloku.

U svom tekstu, koji će, kako navodi "Obzerver", sigurno izazvati oštre kritike desničara u Britaniji, Baroso odbacuje ideju da je sada trenutak da se Evropa deli.

Odbijajući da vidi krizu kao šansu za neke zemlje da se povuku iz EU, Baroso tvrdi da evropske integracije više ne smeju da budu ograničene "brzinom najsporijeg člana ili onoga koji najviše okleva".

"Evropa mora da krene napred ili se suočava sa fragmentacijom. Dinamika globalizacije u finansijskom i ekonomskom, ali i geopolitičkom smislu, suočava Evropu sa opasnim izborom: živeti zajedno, deliti zajedničku sudbinu i biti faktor u svetu ili se suočiti sa razjedinjavanjem i padom", kaže Baroso.

"Ili ćemo se ujediniti, ili ćemo postati sasvim nevažni"

 

"U ovom odlučujućem trenutku mi ćemo se ili ujediniti ili ćemo postati sasvim nevažni. Naš cilj ne sme da bude da održimo status kvo, već da se pokrenemo i uradimo nešto novo i bolje. Nadam se da će istoričari jednog dana videti kako se Engleska u potpunosti angažovala sa drugim zemljama članicama i institucionalnim partnerima da osigura stabilnost EU", rekao je Baroso.

Baroso, bivši premijer Portugalije, insistira da se promenljiva priroda evrozone ne sme koristiti kao razlog isključenja zemalja koje nisu članice, kao što je Britanija, iz donošenja ključnih odluka, ili za te zemlje da koriste promene da se distanciraju od evropskog projekta.

Britanski konzervativci su apelovali na premijera Dejvida Kamerona da iskoristi šansu koju daje kriza i da vrati ovlašćenja od Brisela Londonu. Međutim, Baroso tvrdi da evrozona ne sme biti tretirana kao način izlaska iz EU.

"Suština je u tome kako još ojačatiti evrozonu bez stvaranja podela sa zemljama članicama i onima koje to još nisu", kaže Baroso.

Miliband: Kriza evrozone izgovor za britansku vladu

Ed Miliband

U međuvremenu, vođa laburista Ed Miliband optužio je premijera i ministra finansija Džordža Ozborna da koristi Evropu kao izgovor da ne deluje u vezi sa ekonomskim rastom u zemlji.

Obraćajući se partijskoj konferenciji u Midlandsu on je rekao da je vreme da Dejvid Kameron i Ozborn počnu da preuzimaju odgovornost za britansku ekonomiju.

"Postoji hitna potreba da se reši kriza u evrozoni. Ali kada su u opasnosti radna mesta, domovi i firme nije dovoljno da premijer i ministar finansija koriste tu krizu kao plašt da se sakriju zbog svog nedelovanja.

Oni su načinili suštinsku grešku prebrzim i prevelikim smanjenjem potrošnje i povećanjem poreza, a sada čine drugu suštinsku grešku kriveći krizu u evrozoni za naše ekonomske probleme i koristeći to kao izgovor da ne rade ništa", rekao je on.

Miliband je dodao da su zastoji i problemi u britanskoj privredi počeli pre nego što je eskalirala kriza u evrozoni. "Ali Dejvid Kameron i Džordž Ozborn još ne rade ništa odbijajući da priznaju da greše i da nisu u pravu", kaže Miliband

2024 © - Vesti online