Utorak 08.11.2011.
20:47
24sata.rs

Terorista Šakal za Tita "krotio" ustaše

Odmarao po Jadranu i radio u saradnji sa jugoslovenskom tajnom službom 

"Uživao sam odmarajući se u Dubrovniku, Splitu i Zagrebu sve dok nemački doušnici i Francuzi nisu otkrili gde se nalazim. Počeli su da vrše pritisak na Jugoslaviju, pa sam uhapšen u zagrebačkom hotelu 'Esplanadi' s lažnim alžirskim pasošem. Kad je Tito čuo da su me uhvatili, odmah je naredio da me puste i omoguće mi da pobegnem u zemlju po mom izboru. Uprkos velikom pritisku Nemačke i Francuske, Tito nikada nije priznao da sam bio u Jugoslaviji, a sva dokumentacija vezana za moj slučaj bila je uništena", prenosi delove Šakalove autobiografije nedeljnik "Slobodna Bosna".

Karlos piše i o terorističkim akcijama u Parizu, Bonu i Marseju, koje je izveo zahvaljući pomoći jugoslovenske Službe državne bezbednosti.

"Dana 25. avgusta 1983. uz pomoć jugoslovenske tajne službe, podmetnuo sam eksploziv u rezidenciju francuskog konzula u Bonu. Zatim sam prešao, s jemenskim pasošem, iz Istočnog u Zapadni Belin u kolima jugolsovenske registracije s jugolsovenskim vozačem Bojanom", napisao je Šakal.

"Slobodna Bosna" piše da Šakalove tvrdnje potkrepljuje bivši jugoslovenski špijun Božo Spasić, koji kaže da je cela bivša Jugoslavija bila slobodan teren na kome su se Šakal i različiti palestinski teroristi otvoreno sastajali.

On kaže da je tajna služba sklopila nagodbu sa Šakalom: u slučaju da budu uhapšeni, on i njegovi teroristi neće biti izručeni zemljama koje ih traže, već Egiptu, Alžiru ili Libiji, a u zamenu za tu uslugu, Šakal je obećao da neće organizovati terorističke napade u Jugoslaviji.

Spasić čak tvrdi da je jugoslovenska tajna služba angažovala Šakala uoči Sarajevske olimpijade 1984. kako bi "uktorio" ustaške teroriste, koji su planirali napade u Sarajevu. Posle te "usluge", Šakal više nijednom nije bio u Jugloslaviji.

Ovaj 62-godišnjak se "proslavio" pošto je, u ime palestinske borbe, oteo 11 ministara Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) u Beču 1975. godine, a kasnije i otmice francuskog aviona na letu za Ugandu 1976. Nadimak Šakal dobio je kada je među njegovim stvarima pronađena knjiga Frederika Forsajta "Operacija Šakal" o atentatu na predsednika De Gola.

Na početku suđenja juče u Parizu Karlos je za sebe rekao da je "po profesiji revolucionar", a prisutne u sudnici je pozdravio stisnutom podignutom pesnicom.

2024 © - Vesti online