Utorak 08.11.2011.
18:43
Fonet

Ko je za, a ko protiv deklaracije o KiM?

Ima li Vlada većinu za donošenje deklaracije?

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je danas da deklaracija o Kosovu i Metohiji, koju najavljuje Vlada Srbije, predstavlja najveću pretnju evropskoj budućnosti zemlje od 5. oktobra 2000. godine.

"Radi se o odbrani politike koja je poražena i toga su svesni i oni koji pišu tu deklaraciju”, rekao je Jovanović, komentarišući izjavu potpredsednice Demokratske stranke Jelene Trivan da je deklaracija u fazi pripreme i konsultacija, a da bi o njoj trebalo da se konsultuju i poslaničke grupe, pošto je usvoji Vlada.


Prema njegovim rečima, LDP nije glasala ni za jedan dokument o Kosovu i Metohiji, zbog toga što se "od 2007. Kosovo zloupotrebljava i postaje tužni izgovor za one koji zemlju vode".


"Srbiji je potrebna deklaracija koja će voditi računa o Srbima koji žive na Kosovu, a koji su izvedeni na barikade i taoci su nemoći vlasti da promeni kurs društva koji je osuđen na neuspeh", smatra Jovanović.


Prema njegovim rečimam Srbiji je potrebna deklaracija koja je okrenuta budućnosti i govori o spremnosti društva za promene koje su preduslov normalnog života i izgradnji normalnih odnosa, regionalnih odnosa, novih odnosa Srba i Albanaca, Beograda i Prištine.


Pročitajte još: 

 

DSS predao deklaraciju o Kosmetu

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Slobodan Samardžić rekao je da će se poslanici te stranke možda odazvati na razgovore, ako budu pozvani.


"Ako nas budu pozvali na razgovore, možda ćemo se i odazvati, videćemo, ali tu je i naša deklaracija. Naši stavovi su i njima jasni, moguće kad ih vide da nas neće zvati, a moguće je da će nas i zvati ako su, čitajući deklaraciju koju smo podneli, možda naišli na neki interesantan stav koji im je prihvatljiv", rekao je Samardžić.


Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Martinović podsetio je da su radikali podržali sve rezolucije i deklaracije o Kosovu i Metohiji.

Prema njegovim rečima, da bi radikali podržali vladinu deklaraciju o Kosovu i Metohiji, koja je još u fazi pripreme, morala bi da sadrži odredbe kojima bi se van snage stavili svi sporazumi sa Prištinom, da se otkaže gostoprimstvo misiji Euleks i da se pregovarački proces vrati u Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.


Poslanik Srpskog pokreta odbove Aleksandar Jugović rekao je da njegova stranka neće podržati taj dokumet, ako vladina deklaracija o Kosovu bude ista kao izveštaj koji je podnela skupštinskom odboru za Kosovo i Metohiju.


On je dodao da to neće značiti uskraćivanje "podrške Vladi, već će predstavljati pomoć Vladi da nastavi sa procesom evropskih integracija".

"Čekamo tekst deklaracije, ali da bi je podržali, ona mora da predstavlja raskid sa svim dosadašnjim politikama i deklaracijama o Kosovu", rekao je Jugović.


On je dodao da bi Srbi sa severa KiM trebalo da uklone barikade, da se obezbedi sloboda kretanja međunarodnim snagama, da se verifikuju svi dogovori na relaciji Beograd - Priština - Evropske unija i da se nastavi dijalog. 

2024 © - Vesti online