Utorak 08.11.2011.
09:35 >> 15:40h
Blic

Rusi kupuju ''Vodu Vrnjci''?

Reč je o malo poznatoj firmi registrovanoj na Britanskim Devičanskim Ostrvima, koja namerava da uskoro kupi i dodatni udio u fabrici vode iz Vrnjačke Banje, navodi ''Blic''.

''Voda Vrnjci'' treća punionica vode po veličini u Srbiji



Kompanija "Zab" je investiciona grupa, registrovana u Moskvi, koja se bavi proizvodnjom i prodajom nafte i gasa, ali i kupovinom profitabilnih firmi, različitih delatnosti.

Na sajtu kompanije nije navedeno ko je vlasnik ove grupe, ali, prema nezvaničnim informacijama, trećinom kapitala upravlja ruska rafinerija "Teton petroleum", piše beogradski list.

"Rusi će kupovinu obaviti kroz nekoliko transakcija, a posle toga će dati i ponudu za preuzimanje punionice vode", rekao je za ''Blic'' neimenovani izvor.

Većinski vlasnik "Vode Vrnjci" je beogradska kompanija "Ekstra pet" kojom rukovodi privrednik Zvonko Gobeljić, koga je javnost svojevremeno dovodila u vezu sa Socijalističkom partijom Srbije, navodi list.

Njegova firma je 2004. godine kupila 52,4 odsto "Vode Vrnjci", koja je treća po veličini punionica vode u Srbiji, a u prvih pet meseci ove godine držala je oko 18 odsto domaćeg tržišta mineralne vode.

Voda Vrnjci: Kompanija ostaje srpska

Srpska fabrika "Voda Vrnjci" demantovala je informacije da Rusi kupuju ovu kompaniju, navodeći da prodaja većinskog paketa uopšte nije u dugoročnim planovima i da će ova fabrika ostati srpska.

U saopštenju povodom navoda da je ruska kompanija "Zab grupa" kupila 14 odsto akcija fabrike "Voda Vrnjci" i da namjerava da je u potpunosti preuzme, navodi se da se ne radi o prodaji ovog poznatog srpskog brenda, već o međusobnoj trgovini manjinskih vlasnika.

Ističe se da je to daleko od preuzimanja većinskog paketa i radikalne promene vlasničke strukture te da su svi planovi "Vode Vrnjci", treće po veličini punionice vode u Srbiji, usmereni samo na razvoj, a ne na prodaju.

"Kompanija 'Voda Vnjci' nije na prodaju. Nikada o tome nije bilo reči, a ništa slično nije nam ni u dugoročnim planovima", stoji u saopštenju.

Napominje se da manjinski deoničari mogu između sebe da trguju po sopstvenoj proceni i interesima, da prodaju svoje pakete, da ih objedinjuju, parcelišu, poklanjaju, da rade šta im je volja.

U saopštenju se ističe da nije ništa neobično kada jednu profitabilnu kompaniju koja ima odličnu poziciju na tržištu, želi da preuzme ili kupi neka druga domaća ili strana grupacija.

Napominje se da su se proizvodi kompanije "Voda Vrnjci" našli u zemljama okruženja, što je predmet interesovanja mnogih drugih kompanija, poslovnih partnera i konkurencije.

"Vrnjci" navode da šire poslovanje i na daleka tržišta.

2024 © - Vesti online