Ponedeljak 07.11.2011.
17:21
Srna

Dodik: Inckov izveštaj "navijački"

Milorad Dodik

"Mnogo bi više pomogao objektivan pristup i mnogo više značilo da neko može da objektivno proceni stanje stvari u BiH", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je istakao da izveštaji visokog predstavnika UN služe više za "naklapanja u BiH" nego što mogu da budu osnova za delovanje bilo kog organa na nivou međunarodne zajednice.

Dodik je naglasio da se Incko mogao udostojiti da pošalje izveštaj Narodnoj skupštini RS, jer je po Aneksu 10 dužan da obaveštava strane potpisnice aneksa, a Srpska je jedna od potpisnica aneksa.

"Visoki predstavnik je deo problema u BiH i ono što vidimo danas u BiH nastalo je jer su razni visoki predstavnici uporno rušili Dejton. To vidimo sada kao patološku potrebu da se odbrani nasilje koje su visoki predstavnici vršili ovde, namećući zakone, donoseći odluke i smenjujući ljude, na šta nisu imali pravo", rekao je Dodik.

On je naglasio da, iako se domaćim organima spočitava poštovanje ljudskih prava, kod visokog predstavnika niti je vidljivo poštovanje ljudskih prava, niti poštovanje ustava.

Dodik je podsetio da je početkom ove godine visoki predstavnik zatražio da Savet bezbednosti UN naknadno verifikuje sve odluke koje je bilo koji visoki predstavnik doneo, što Savet bezbednosti nije uradio, ali je time Valentin Incko priznao da za takvo nešto nije imao pokriće.

"Na to ni mi, ni mediji nismo obratili dovoljno pažnje, ali je kapitalna stvar da je visoki predstavnik tražio da se verifikuju sve ranije donešene odluke svih visokih predstavnika i da to Savet bezbednosti nije potvrdio", rekao je Dodik.

U šestom izveštaju o BiH visokog predstavnika Valentina Incka generalnom sekretaru UN, koji se odnosi na period od 21. aprila do 15. oktobra, navodi se da političko okruženje u BiH stagnira, jer lideri šest najvećih političkih partija ne uspevaju da formiraju novi saziv Saveta ministara BiH.

U izveštaju se, između ostalog, tvrdi i da RS nastavlja da kombinuje pravne i političke aktivnosti koje dovode u pitanje državne institucije, kompetencije i zakone, kao i autoritet visokog predstavnika i relevantne rezolucije Saveta bezbednosti UN.

2024 © - Vesti online