SAD optužuju Rusiju i Kinu za špijunažu
Na kompjuterskim mrežama nalazi se tako mnogo osetljivih informacija i istraživanja da strani uljezi mogu lako i brzo do njih da dođu a da pri tom ne budu uhvaćeni, ističe se u izveštaju “Strani špijuni kradu američke ekonomske tajne u sajber prostoru”, koji je u četvrtak podnet američkom Kongresu i pokriva period od 2009. do 2011. Sastavljen je na osnovu istraživanja 14 američkih obaveštajnih službi.
- Kina i Rusija, preko obaveštajnih službi i preko svojih korporacija, napadaju naša istraživanja. Nije u redu da podstičemo razvoj njihovih privreda našim informacijama. Trgovinske tajne, na kojima su naši najveći umovi radili više hiljada radnih sati, kradu se u sekundi i prebacuju konkurentima - istakao je Robert Brajant, načelnik Kontraobaveštajne službe, na konferenciji za novinare.
Peking negira, Moskva ćutiHong Lei, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova, odbacio je optužbe iz američkog izveštaja kao “neodgovorne” i ponovio da Kina želi da pomogne da se takve aktivnosti suzbiju. - Za onlajn napade je tipično da su anonimni i prelaze nacionalne granice. Imenovanje napadača bez adekvatne istrage i iznošenje zaključaka o napadačima neprofesionalno je i neodgovorno - kazao je on. Portparol ruske ambasade u Vašingtonu nije uopšte želeo da komentariše izveštaj. |
Iako se navodi da obaveštajne agencije, privatne kompanije, akademske ustanove i građani više desetina država špijuniraju SAD, u izveštaju se izričito spominju samo Kina i Rusija.
“Kinezi su najaktivniji i najuporniji počinioci dela ekonomske špijunaže. Ruske obaveštajne službe takođe preduzimaju čitav niz aktivnosti da bi prikupile ekonomske podatke, a meta su im ekonomske i tehnološke informacije”, ističe se u izveštaju.
Takođe se kaže da kineske obaveštajne službe, ali i privatna preduzeća, koriste privatna lica koja imaju pristup korporativnim mrežama kako bi se dokopale poslovnih tajni preko elektronske pošte. “Simantek grup”, kompanija za bezbednost na internetu, saopštila je krajem oktobra da su računari 48 hemijskih preduzeća, uglavnom u SAD, napadnuti opasnim softverom “otrovni bršljen” i da se napadač nalazio u Kini.
Što se tiče Rusije, izveštaj podseća na to da je 10 ruskih agenata uhapšeno u junu 2010, a zadatak im je bio i prikupljanje privrednih i tehnoloških informacija.
Brajant kaže da se sajber špijuni interesuju za informacione i komunikacione tehnologije, vojne tehnološke inovacije kao što su bespilotne letelice, civilna tehnološka dostignuća, recimo čistu energiju, a u zdravstvu na meti su im farmaceutske kompanije.