Koga je sve u Britaniji finansirao Gadafi?
Saifov mentor, direktor istraživačkog programa koji je Gadafijev sin finansirao, Dejvid Held poslednja je učena glava prinuđena da podnese ostavku zbog veza sa porodicom sada svrgnutog libijskog vođe.
Ugledni profesor političkih nauka Dejvid Held objavio je da odlazi u januaru, da bi preuzeo posao na drugom, manje zvučnom univerzitetu, uoči objavljivanja rezultata nezavisne istrage o vezama londonske škole svetske klase sa Gadafijevim režimom.
Afera, koja već mesecima potresa uglednu školu, još u martu je dovela do ostavke direktora Hauarda Dejvisa, koji je priznao da je sugerisao Savetu škole da bi bilo razumno prihvatiti novac, “a to se pokazalo kao greška”. Sam Dejvis je, inače, jedno vreme bio ekonomski izaslanik britanskog premijera Tonija Blera u Libiji.
Bez obzira na proteste studenata, i kritike sa strane, od dobijene sume je od 2009. godine do sada, kako je saopšteno, potrošeno nešto više od 300.000 evra u istraživačkom centru čiji je Held bio direktor.
Umešana i vlada?
Britanske diplomatske depeše koje su procurile putem “Vikiliksa” ukazuju da je britanska vlada imala udela u ugovoru da se 400 Libijaca dovede u Britaniju na trening u oblasti rukovođenja.
Dokumenti na “Vikiliksu” pokazuju, takođe, da su i drugi britanski univerziteti primali slične donacije od bivšeg libijskog vođe, kao i Londonska škola ekonomije. |
Veliki novac je, inače, pristigao nedugo pošto je Saif al-Islam u ovoj školi doktorirao.
Ne samo novac, već i sam doktorat, međutim, postao je problematičan, jer su posle njegove odbrane 2008. godine počele da kolaju priče da su delovi teze plagijat, te da ih je pisao neko drugi.
U vreme kada je počela pobuna u Libiji, Severnoafrički istraživački program je suspendovan, a Program za globalno rukovođenje zatvoren u julu.
Škola je objavila da će istu sumu koja je do sada iz fonda potrošena uložiti za školarinu afričkih studenata.
Američka konsultantska kuća “Monitor grup” iz Kembridža, u Masačusetsu, priznala je, naime, da je “nespretno rukovala” multimilionskim dolarskim ugovorima usmerenim na skidanje ljage sa Gadafijeve reputacije na Zapadu. Ova kuća organizovala je putovanja političarima iz SAD i Britanije u Tripoli da se susretnu sa Gadafijem.
Među putnicima je bio ugledni profesor međunarodne političke ekonomije Fransis Fukujama, kao i Ričard Perl, svojevremeno savetnik bivšeg predsednika Buša za Bliski istok.
Konsultantska firma iz SAD je objasnila kako se nadala da će na taj način Gadafijev režim da se približi Zapadu, ali je sada jasno da su “loše procenili tu mogućnost”.