Utorak 01.11.2011.
16:41
RTS

Libija, vreme osvete

Garantuje da će izgraditi naciju koja poštuje ljudska prava: Abdul Rahim al Kib, novi predsednik prelazne vlade Libije
 

Akademik iz Tripolija Abdul Rahim al Kib izabran je za novog predsednika prelazne vlade Libije, posle glasanja koje su u prisustvu medija sproveli članovi vladajućeg Nacionalnog prelaznog saveta.

"Garantujem da ćemo izgraditi naciju koja poštuje ljudska prava i ne prihvata njihovo kršenje, ali nam je potrebno vreme. Svesni smo da naša braća, revolucionari, borci, dele isto mišljenje. Oni, takođe, smatraju da je stabilnost zemlje izuzetno važna", rekao je Al Kib posle glasanja u kome je dobio 26 od ukupno 51 glasa i pobedio četvoricu preostalih konkurenata. Očekuje se da će Abdul Rahim al Kib narednih dana imenovati članove prelaznog kabineta.

Bivši privremeni premijer Mahmud Džibril ispunio je obećanje da će se povući sa tog mesta kada Libija zvanično "proglasi oslobođenje", što se desilo posle pada Sirta, poslednjeg uporišta bivšeg lidera Moamera Gadafija.

Najveći izazov - demilitarizacija društva

Samo u Misrati je formirano oko 100 različitih milicija

Najveći izazov novim vlastima predstavljaće proces demilitarizacije društva, jer je tokom građanskog rata stvoreno oko 300 različitih formacija, koje su, u međuvremenu, zaposele busije, ali bez jasnog opredeljenja da se ikada više povinuju centralnim vlastima. Samo u Misrati je, tokom građanskog rata, formirano oko 100 različitih milicija.

Očekuje se da će prvi potez nove vlade biti početak pregovora sa milicijama oko stvaranja jedinstvene vojske i policije, što će predstavljati ozbiljan izazov jer je verbalna svađa dve rivalske grupe, prošle sedmice na aerodromu u Tripoliju, umalo prerasla u pravi rat. Jednu od glavnih

Pročitajte i ovo:

* Kraj rata u Libiji bez kapi NATO krvi

* Podrška povratku šerijata u Libiju

teškoća predstavlja i činjenica da nove vlasti nisu smeštene na jednom mestu, već je dobar deo lidera još uvek u Bengaziju, pa je Tripoli još uvek u nekoj vrsti političkog vakuuma.

Najbolji primer je konfrontacija jedinica lojalnih drugom čoveku pobune Sulejmanu Mahmudu al Obeidiju i grupe ustanika koja je došla iz Zintana. Pobunjenici iz Zintana su, na prepad, uleteli na aerodrom i isterali Obeidijeve borce, a on je, za uzvrat, doveo oko 700 vojnika.

Strah od ustanika

Ali, najveći problem za nove vlasti su pobunjenici iz Misrate, koji već danima terorišu izbeglice iz Taverge, optužujući ih da su sarađivali sa režimom Moamera Gadafija, navodi Hjuman rajts voč.

Najveći problem: Pobunjenici iz Misrate

Ceo grad od oko 30.000 stanovnika je napušten posle naleta ustanika, koji su veliki broj zgrada zapalili i popljačkali, dok su izbeglicama zabranili da se ikada vrate kućama.

Hjuman rajts voč je, takođe, naveo da poseduje čvrste dokaze da su pobunjenici bez ikakvog povoda pucali u nenaoružane stanovnike ovog grada, zatvarali ih i prebijali, kao i da su u nekoliko slučajeva na smrt premlatili zatvorenike.

2024 © - Vesti online