Sreda 26.10.2011.
19:50
Vestionline

OEBS: Srpska groblja na KiM u lošem stanju

U izveštaju predstavljenom u Čaglavici navodi se da je prema podacima sa 392 groblja, koja su obišli predstavnici OEBS-a, 229 u vrlo lošem stanju. Precizira se da je čak 60 odsto pravoslavnih grobalja u lošem ili veoma lošem stanju.

Skrnavljenje srpskih grobalja na KiM postalo deo svakodnevice

Zamenik šefa OEBS-a Edvard Džozef kazao je da je loše opšte stanje grobalja velikim delom posledica skrnavljenja verskih objekata posle sukoba 1999. godine, kao i nakon martovskih nemira 2004. godine. Utvrđeno je da je najznačajniji činilac koji utiče na loše stanje objekata odsustvo srpske zajednice u njihovoj blizini, rekao je Džozef.

"Među faktorama koji imaju negativan uticaj na stanje grobalja je neodvajanje finansijskih sredstava od opština, samo je nekoliko njih u potpunosti preuzelo tu odgovornost", kazao je on i dodao da cilj "izveštaja nije da kritikuje institucije, nego da pruži podršku međunarodnim i lokalnim intitucijama da bolje razumeju problem i utiču na poboljšanje situacije.

Otac Ilarion, iz Eparhije raško-prizrenske, kazao je da su srpska groblja jako bitna za tradiciju pravoslavnog naroda, jer ukazuju na vekovno postojanje Srba i njihove kulture na Kosovu. Prema njegovim rečima, izveštaj OEBS, treba gledati u pozitivnom svetlu, bez obzira na pojedine manjkavosti, posebno kada je broj
oštećenih grobalja u pitanju.

"Nadamo se da će generacije koje će odrastati na Kosovu rasti u svesti da su tu živeli različiti narodi sa različitim kulturima i da se ljudi uče da to poštuju. Nadamo se da ćemo uz pomoć međunarodne zajednice takvu vrstu ataka na srpska pravoslavna groblja i naš identitet, prepustiti prošlosti i da će se vaspitavati u duhu
otvorenosti, toleranicije i poštovanja drugoga i drugačijeg", kazao je otac Ilarion.

Zamenik ministra za zajednice i povratak u Vladi Kosova Husnija Bešković kazao je da je zaštita i očuvanje svih verskih objekata, uključujući i groblja, ključni demokratski i evropski standard neophodan za razvoj multietničkog društva na Kosovu.

"Mi smo do sada imali nekoliko akcija u okviru održavanja grobalja na Kosovu i to ćemo činiti i ubuduće. Čisto groblje je, između ostalog, poruka i signal raseljenima da se život stabilizuje i da se vrate u svoj grad na Kosovu", kazao je Bešković.

Iz OEBS-a su naveli da izveštaj nije sveobuhvatan popis pravoslavnih grobalja na Kosovu, te da treba dodatno vreme za sveukupnu ocenu njihovog stanja.

2024 © - Vesti online