Utorak 25.10.2011.
10:35
Beta, Srna

Gadafi sahranjen u zoru u pustinji

Posle četiri dana prikazivanja Libijcima Gadafi tajno sahranjen

U pisanoj poruci koja je pročitana agenciji Asošijeted pres, navedno je da je Gadafi sahranjen jutros u pet sati po lokalnom vremenu, i da su tom prilikom čitane islamske molitve. Informacija iz poruke, u kojoj su citirane reči portparola vojnog saveta Misrate Ibrahima Bejtalmala, nije mogla biti proverena iz nezavisnih izvora.

Britanski BBC prenosi ga je Gadafi sahranjen u prisustvu četiri svedoka koja su se nad Kuranom zaklela da nikada neće odati mesto pokopa.

Najveći problem za nove vlasti predstavljala je činjenica da su se frakcije unutar pobunjeničkog pokreta žestoko sukobile oko načina na koji Gadafija treba sahraniti, pre svega jer su lideri iz Misrate tražili svakojake ustupke u zamenu za telo koje se rasprada.

U komplikovanim pregovorima, koji su nisu završili bogzna kakvim ishodom, ustanici su odlučili da telo ni u kom slučaju ne predaju Gadafijevom plemenu, već prilično gnevnom zbog načina na koji je bivši lider uhvaćen, mučen i na kraju likvidiran.

Ali, raspadanje tela zahtevalo je brzu akciju, pa je na prečac odlučeno da Gadafi bude sahranjen u nekoj zabit.

Bejtajmal je ranije rekao da će mesto sahrane ostati tajna da bi se sprečio eventualni vandalizam. Nove libijske vlasti želele su da sahrane Gadafija u tajnosti i kako njegov grob ne bi postao mesto hodočašća Libijaca koji su mu bili odani.

Moamer Gadafi je ubijen četvrtak pod još nerazjašnjenim okolnostima. Tri tela, uključujući Gadafijevo, do sinoć su čuvana u hladnoj sobi šoping centra u Misrati, gde su u protekla četiri dana bili izloženi stanovništvu na uvid.

Slikanje pored mrtvog Mutasima u hladnjači u Misrati

Građani Misrate, grada kojeg su Gadaijeve trupe opsedale mesecima, čekali su u redovima da se slikaju sa mecima izbušenim telom svog nekadašnjeg lidera, koji je vladao Libijom 42 godine.

U libijskom gradu Misrata borci Nacionalnog prelaznog saveta organizovali su "izložbu" ličnih stvari bivšeg libijskog lidera i njegovog sina Muatasima.

Među izloženim predmetima je i zlatni pištolj koji je pukovnik nosio u trenutku hapšenja i mobilni telefon u kome su registrovani poslednji pozivi, kontakt sa ćerkom Ajšom, koja je pobegla u Alžir i nepoznatom ženom koja živi u Siriji.

2024 © - Vesti online