Evropa sprema novo cepanje Srbije?
Ovo je deo tačke 6. teksta Preporuke koja je u četvrtak jednoglasno usvojena u Kongresu lokalnih o regionalnih vlasti Saveta Evrope u kome dva puta godišnje zasedaju predsednici opština i poslanici iz opštinskih i regionalnih Skupština 47 država - članica Saveta Evrope.
(Ne)zvaničnoU vreme pisanja ovog teksta na sajtu Saveta Evrope još nije bio objavljen konačni zvanični tekst u četvrtak usvojene preporuke za Srbiju Kongresa lokalnih vlasti Saveta Evrope. Sve ostale, istog dana usvojene preporuke i rezolucije već od jutra bile su istaknute na sajtu. |
Deluje neobično da su učesnici Kongresa, među kojima i članovi delegacije Srbije, usvojili jednoglasno dokument Preporuke na osnovu izveštaja Oda Arilda Kvlaoja, norveškog člana Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti u Savetu Evrope.
U prvobitnoj verziji predloga Preporuke o Srbiji nije bilo ovog pasusa. On je unesen tek nakon što ga je kao usmeni amandman predložila predsednica rumunske delegacije Ludmila Sfirloaga posle čega su svi prisutni u sali Kongresa u Strazburu glasali "za".
Po proceduri ovaj usmeni amandman bio je najavljen na jutarnjim sastancima odbora, ali su, kako smo naknadno saznali, svi bili iznenađeni uključujući i srpske diplomatske izvore. Uprkos tome što su po dužnosti pratili rad Kongresa, ništa određeno nisu mogli da nam kažu osim da nisu znali da će amandman biti predložen.
I bez dopune Ludmile Sfriloage, tekst Preporuke je kritičan prema vlastima Srbije: uz načelnu pohvalu ističe se da je Srbija prilično kasnila sa donošenjem Zakona o restituciji javnih dobara lokalnim vlastima koji je usvoje u septembru ove godine. Pozdravlja se proglašavanje novog Statuta Vojvodine ali se naglašava da treba još ojačati "decentralizaciju autonomnih provincija". Takođe se pozdravlja što je u julu ove godine usvojen Zakon o lokalnom finansiranju kojim su izmenjene metode obračunavanja dela poreza na prihode koji pripada lokalnim zajednicama.
Kongres preporučuje da Srbija revidira ustavnu odredbu koja omogućava "centralnoj vlasti da opozove lokalne skupštine i imenuje privremene organe umesto njih, a u cilju onemogućavanja ekstremne upotrebe te ustavne odredbe koja bi mogla da se shvati kao oblik administrativne kontrole".
Konačno, preporučeno je srpskim vlastima odgovornim za lokalnu automnomiju da odrede jednog ministarskog predstavnika "na visokom nivou" koji bi na jednom od narednih zasedanja Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti država članica Saveta Evrope objasnio kako napreduju reforme u Srbiji.
Da je dobro, prihvatila bi Francuska
Decentralizacija autonomnih provincija, odnosno širenje vojvođanskog modela na druge lokalne administracije u Srbiji, prema oceni pravnog eksperta dr Koste Čavoškog, nije dobro rešenje. Čavoški smatra da je reč o pokušaju regionalizacije za rasparčavanje Srbije na tri do četiri Vojvodine koji traje sedam godina.
- Da je to dobro rešenje prva bi ga prihvatila Francuska koja za razliku od Srbije sa blizu osam miliona stanovnika, ima 58 miliona žitelja, a vidimo da je ta država išla na centralizovane departmane i administrativno izvršila decentralizaciju - objasnio je za "Vesti" Čavoški.
On je obrazložio da bi primena takvog modela regionalizacije u Srbiji podrazumevala promenu Ustava.
- Nije isključeno da pod vidom decentralizacije iz preambule bude izbačen deo koji kaže da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije - rekao je Čavoški.
S druge strane, neki učesnici sastanka u Strazburu veoma pozitivno ocenjuju usvojeni dokument. Radi se, prema rečima, predsednika opštine Surdulice Novice Tončeva, o tipu regionalizacije po kojem je sačinjena Evropska unija.
- Naš region teži standardu građana kakav ima Beograd, kao najrazvijeniji deo Srbije, pa je normalno da se republički poslanici iz Pčinjskog okruga, bez obzira na partijsku pripadnost, zalažu u parlamentu i bore za sveukupni boljitak svog regiona. Zato je i usvojen zakon, prema kojem je poslanik vlasnik svog mandata - kaže Tončev i dodaje da je srpska delegacija na Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti SE u Strazburu upravo iz tih razloga, pozdravila ovaj dokument.
On ističe da deluje sa pozicije na kojoj zdušno zalaže za svoj region.
Gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović kaže da je na Kongresu izveštaj o Srbiji ocenjen kao pozitivan, jer je monitoring pokazao da lokalna i regionalna demokratija idu uzlaznom linijom.
- Na ovako ozbiljnom evropskom telu naša država je pohvaljena za usvajanje zakona o finansiranju lokalnih samouprava, javnoj svojini i izboru narodnih poslanika kojima se ukidaju blanko ostavke, što su ranije bile primedbe. Ocenjeno je da je Srbija čvrsto namerena da nastavi putem ka EU- objašnjava Mahmutović koji je ohrabren ovakvom ocenom jednog od četiri tela Saveta Evrope, dodajući da se na kongresu, kada je reč o Srbiji, išlo samo u tom pravcu.
Ministarstvo nema pojmaMinistarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, kako je navedeno u ovom resoru za "Vesti", nema predstavnike u delegaciji Republike Srbije, koju čine predstavnici lokalnih samouprava i AP Vojvodine, u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti SE.
|