Petak 21.10.2011.
17:09
Srna

"EU ne podržava podelu Kosova"

Ne veruje da bi "bilo koja pametna vlada dozvolila da se održi sadašnja situacija, u kojoj svuda imate barikade, a običan narod živi bedno": Robert Kuper
 

Kuper je beogradskim medijima rekao da mnoge institucije na severu Kosova, "koje su prema Rezoluciji 1244 nelegalne", dobijaju značajnu finansijsku pomoć iz Beograda, te ocenio da to Srbiji daje mogućnost da utiče, ali da "uticaj nije isto što i kontrola".

"Severno Kosovo je ekstreman slučaj. Teško je reći da bilo ko ima kontrolu u normalnom smislu: ne može se to reći ni za vladu u Beogradu, ni za vladu u Prištini, ni za međunarodnu zajednicu", ocenio je Kuper.

Ipak, dodao je da ne veruje da bi "bilo koja pametna vlada dozvolila da se održi sadašnja situacija, u kojoj svuda imate barikade, a običan narod živi bedno".

Navodeći da je u stalnom kontaktu sa šefovima pregovaračkih timova Beograda i Prištine Borislavom Stefanovićem i Editom Tahiri, Kuper je rekao da veruje da obe strane iskreno žele da se dijalog nastavi.

"Imaćemo teškoća da odredimo konkretan datum nastavka razgovora, ali ne zbog nekog političkog ili diplomatskog problema. To je problem čisto tehničke prirode, jer strane, a i ja, imamo neke druge neodložne sastanke", dodao je Kuper.

Ni Jahjaga nije za podelu

Predsednica samoproklamovane republike Kosovo Atifete Jahjaga rekla je za KiM radio da plan "Ahtisari plus", deoba ili razmena teritorija na Kosovu nisu opcije i da neće biti predmet razgovora Beograda i Prištine, napominjući da to nije dobra opcija ni za Srbe na Kosovu.

Ona je istakla da je Ahtisarijev plan garancija i okvir za prava nacionalnosti, te da nije uredu da se taj plan ostvaruje i daje rezultate na celom Kosovu, dok tri opštine, nastanjene većinskim srpskim stanovništvom, traže veći stepen autonomije. Prema njenom mišljenju, jedino rešenje jeste sprovođenje Ahtisarijevog plana, koji daje rezultate u opštinama nastanjenim sa većinskim srpskim stanovništvom, kao što su Gračanica, Štrpce, Novo Brdo, Klokot, Ranilug.

Ona je dodala da veruje u dijalog Beograda i Prištine i da je to jedino i najbolje rešenje za rešavanje praktičnih problema i pitanja koja su ostala kao posledica rata ili sukoba na Kosovu.

Poposki: Problem ne može da se reši promenom granica

Ministar inostranih poslova Makedonije Nikola Poposki izjavio je da se pitanje severa Kosova ne može rešiti promenom granice, već "perspektivom integracije".

"Evropska unija nam je dala odličan okvir i ja mislim da to treba da bude putokaz za naše ponašanje i donošenje odluka. Treba da se usredsredimo na koristi i dobitke koji nam se nude, a ne da se vraćamo na rešenja koja pripadaju prošlom veku. Mi treba da se okrenemo modernim evropskim integracijama", rekao je Popovski.

 

Ministar inostranih poslova Kosova Enver Hodžaj je rekao da je "svima na Zapadu poznato" da je situacija na severu nasleđena od režima Slobodana Miloševića i da su kriminalne strukture na severu "ostaci politike Miloševića".

 

"To je jedini deo Evrope u kojem nije bilo demokratskih izbora, nije bilo demokratske perspetive građana i institucija Kosova. Kosovo je najbolji primer primene plana Martija Ahtisarija; i položaj srpske zajednice na Kosovu je među najboljim pozicijama koje može imati jedna manjina u regionu", rekao je on.

 

Hodžaj je dodao da "uplitanje Beograda u unutrašnje odnose (Kosova)" nema podršku nikoga u Evropi i ocenio da će se narednih dana pojačati pritisci na Srbiju da bi rasformirala paralelne strukture na severu Kosova.

 

 

2024 © - Vesti online